Vineri, 03 August 2018 11:50

Slujiri arhierești în prima duminică din postul Sfintei Marii și de praznicul Schimbării la Față

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

În duminica a X-a după Rusalii, a vindecării lunaticului și a înainte prăznuirii Schimbării la Față a Domnului Hristos, Preasfințitul Părinte Nicodim va sluji Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin.

Aici va fi înconjurat de soborul de preoți slujitori ai acestui sfânt lăcaș.

De praznicul Schimbării la Față, unul din evenimentele fundamentale din viața Mântuitorului și care au marcat istoria mântuirii omului, ierarhul mehedințean va participa la manifestările liturgice prilejiuite de serbarea hramului Mănăstirii Lainici din județul Gorj, alături de alţi ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române, în frunte cu Înaltpresfințitul Irineu, Mitropolitul Olteniei.

Citit 5115 ori


mbl live


mbl youtube