Luni, 13 August 2018 22:09

Sfinţii Martiri Brâncoveni prăznuiţi la Mănăstirea Hurezi

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Joi, 16 august, când Biserica Ortodoxă Română face pomenirea Sfinților Martiri Brâncoveni: Constantin Voievod cu cei patru fii ai săi: Constantin, Ștefan, Radu și Matei, și sfetnicul Ianache, Mănăstirea Hurezi se va îmbrăca în haine de sărbătoare.

Sfânta Liturghie va începe la ora 9:00, iar din soborul de arhierei, condus de către Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va face parte şi ierarhul nostru Preasfinţitul Părinte Nicodim.

Sute de pelerini din întreaga Oltenie, dar şi din ţară, sunt aşteptati să participe la hramul acestei vetre monahale şi să se închine cu evlavie moaştelor Sfântului Voievod Martir Constantin Brâncoveanu, domnitorul român ce a fost martirizat pe 15 august 1714, împreună cu cei patru fii ai săi (Constantin, Ștefan, Radu și Matei) și cu sfetnicul Ianache Văcărescu, de către turci, pentru că nu a vrut să renunțe la credința strămoșească.

Citit 4331 ori Ultima modificare Luni, 13 August 2018 23:23


mbl live


mbl youtube