Joi, 31 August 2017 09:17

Resfinţirea bisericii parohiei Pluta

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, se va afla sâmbătă, 2 septembrie, în mijlocul credincioşilor din parohia Pluta, protopopiatul Strehaia. Aici, Preasfinţia Sa va oficia slujba de resfinţire a bisericii cu hramul „Sfânta Cuv. Parascheva“, la care au fost efectuate în ultimii ani mai multe lucrări de reparaţie şi modernizare prin purtarea de grijă a părintelui paroh Marinescu Vasile Daniel, sprijinit de enoriaşi şi în mod deosebit de familia Diaconescu-Iliescu Marius şi Rodica.

După slujba de resfințire, Preasfinția Sa va săvârșit Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, iar răspunsurile liturgice vor fi date de protopsalţii Catedralei Episcopale din Drobeta Turnu Severin.

La acest moment de mare bucurie şi binecuvântare din viaţa parohiei sunt aşteptaţi toţi credincioşii parohiei.

 

Citit 10926 ori


mbl live


mbl youtube