Vineri, 24 August 2018 08:17

Preasfinţitul Părinte Nicodim va sluji duminică la Uricani

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

În data de 26 august va avea loc sfințirea și târnosirea bisericii ortodoxe ”Adormirea Maicii Domnului” în cea mai estică localitate a Văii Jiului, la Uricani.

Această zi va fi marcată printr-o ceremonie specială, în cadrul căreia, alături de părintele protopop Petrache Crețu, în Sfântul Altar vor sluji înalți prelați ai Bisericii Ortodoxe Române. Astfel, slujba de sfințire a Bisericii va fi oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Laurențiu, arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului, împreună cu Preasfinţitul Părinte Nicodim, episcopul Severinului și Strehaiei, Preasfinţitul Părinte Andrei, episcopul Covasnei și Harghitei, Preasfinţitul Părinte Galaction, episcopul Alexandriei și Teleormanului și Preasfinţitul Părinte Gurie, episcopul Devei și Hunedoarei, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Construcția lăcașului de cult a demarat în anul 2006.

Citit 3976 ori Ultima modificare Vineri, 24 August 2018 08:20


mbl live


mbl youtube