Joi, 12 Septembrie 2019 10:26

Preasfinţitul Nicodim va sluji duminică la Huta

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Duminică, 15 septembrie, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Întâistătătorul Eparhiei Severinului şi Strehaiei, va sluji Sfânta Liturghie în parohia Huta, alături de Preasfinţitul Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei.

Biserica parohiei este situată în comuna Chiuieşti, judeţul Cluj, aparţinând administrativ de Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului.

La Huta se năştea, la 31 decembrie 1968, actualul episcop al Devei şi Hunedoarei, Preasfinţitul Gurie. Sfânta Liturghie Arhierească va începe la ora 9.30 în prezenţa înaltelor feţe bisericeşti care vor liturghisi împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi. La finalul Sfintei Liturghii va fi săvârşită Slujba Parastasului pentru pomenirea celor adormiţi ai comunităţii săteşti.

Citit 3229 ori


mbl live


mbl youtube