Joi, 25 Aprilie 2019 16:27

Marele Mir a fost sfințit pentru a 22-a oară în cei 134 ani de autocefalie ai Bisericii Ortodoxe Române

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Joi, 25 aprilie 2019, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, a slujit în sobor de arhierei la Catedrala Patriarhală din București cu prilejul sfințirii Sfântului și Marelui Mir.

Preafericitul Părinte DANIEL, Patriarhul României, împreună cu membrii Sfântului Sinod, a sfinţit joi Marele Mir în Catedrala Patriarhală. Slujba de sfinţire a avut loc exact la împlinirea a 134 ani de la recunoaşterea Autocefaliei Bisericii Ortodoxe Române de Patriarhia Ecumenică.

Fiecare eparhie din Patriarhia Română a primit o cantitate de cinci litri din Sfântul şi Marele Mir care va fi utilizat la sfințirea bisericilor, antimiselor şi la oficierea Sfintei Taine a Mirungerii.

Ultima dată Biserica noastră a sfințit Marele Mir în 2010.

Anterior începerii slujbelor amintite, Patriarhul României a sfințit racla în care vor fi așezate moaștele Sfintei Mucenițe Filofteia de la Curtea de Argeș.

Citit 3630 ori Ultima modificare Joi, 25 Aprilie 2019 16:54


mbl live


mbl youtube