Joi, 31 Octombrie 2019 10:00

Concert de muzică veche românească al Corului Kinonia alături de orchestra "Lăutarii Mehedințiului"

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Miercuri, 30 octombrie 2019, începând cu orele 17:00, în sala mare a Palatului Culturii "Teodor Costescu" a avut loc un recital deosebit susținut de Corul Kinonia al Episcopiei Severinului și Strehaiei acompaniat de orchestra de folclor "Lăutarii Mehedințiului" a Palatului Culturii din Drobeta Turnu Severin, dirijor Profesor Nicolae Drăghia.

Evenimentul a fost organizat Directia de Patrimoniu Istoric și Turism Cultural din Drobeta Turnu Severin în colaborare cu Palatului Culturii "Teodor Costescu" şi Episcopia Severinului şi Strehaiei și a fost intitulat generic "Muzică veche românească".

De asemenea, concertul se înscrie în activităţile dedicate "Anului omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) și An comemorativ al Patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești în Patriarhia Română."

Concertul a fost presărat cu piese din folclorul românesc: cântece de haiducie, de cătănie şi de manifestare a dorului românesc autentic.

Publicul a avut, ca în fiecare an, acces liber la eveniment.

Citit 4182 ori

Media


mbl live


mbl youtube