Luni, 10 Septembrie 2018 13:46

170 de ani de la Bătălia din Dealul Spirii sărbătoriţi de I.S.U.-Mehedinţi

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

La 13 septembrie se împlinesc 170 de ani de la Bătălia din Dealul Spirii. Această zi a fost aleasă ca moment de sărbătoare pentru toţi Pompierii din România.

Cu acest prilej Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Drobeta” al Judeţului Mehedinţi va organiza în data de 12 septembrie, orele 10.00, depunerea jurământului militar pentru personalul încadrat în unitatea din Drobeta Turnu Severin, moment ce va fi precedat de oficierea serviciului religios.

Pe 13 septembrie, începând cu ora 9.30 va fi oficiată o slujbă de pomenire a eroilor, pe espalnada Palatului Culturii „Teodor Costescu”, de către o delegaţie a Episcopiei Severinului şi Strehaiei în frunte cu Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei.

Apoi, între orele 10.00 şi 12.00, va fi organizat un ceremonial militar, cu defilare de trupe şi tehnică de intervenţie pe Bulevardul Carol I din municipiu.

Citit 4700 ori


mbl live


mbl youtube