Episcopia Severinului si Strehaiei - Articole filtrate după dată: Ianuarie 2019

Drept-slăvitorii creștini severineni sunt chemați la rugăciune și comuniune în Duminica a XXXII-a duă Rusaliii, bucurându-se de prezenţa ierarhul nostru, Părintele Episcop Nicodim care va sluji Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală cu hramurile "Învierea Domnului" şi "Sf. M. Mc. Gheorghe" din Drobeta Turnu-Severin.

Publicat în Stiri religioase

De Praznicul Întâmpinării Domnului, Mănăstirea Gura Motrului, vatră seculară a monahismului şi a culturii mehedinţene, se găteşte spre a primi pe Întâistătătorul Eparhiei.

Publicat în Stiri religioase

Marţi, 29 ianuarie 2019, a avut loc şedinţa Adunării Eparhiale a Episcopiei Severinului şi Strehaiei. Lucrările au fost precedate de săvârşirea Sfintei Liturghii arhiereşti la Catedrala Episcopală din orașul nostru, iar la ora 9:30 la Centrul Cultural-Misionar "Sfântul Ioan Gură de Aur" din Drobeta Turnu Severin a fost săvârşită o slujbă de Te Deum.

Publicat în Stiri religioase

Facultatea de Teologie din Craiova îşi sărbătoreşte miercuri, 30 ianuarie, ocrotitorii. Astfel, de praznicul Sfinţilor Trei Ierarhi, IPS Părinte Mitropolit Irineu va săvârşi Sfânta Liturghie la Altarul Paraclisului Mitropolitan "Maica Precista"- Dudu din Craiova, înconjurat de soborul părinţilor profesori.

Publicat în Stiri religioase

Marţi, 29 ianuarie 2019, va avea loc şedinţa Adunării Eparhiale a Episcopiei Severinului şi Strehaiei. Lucrările vor fi precedate de săvârşirea Sfintei Liturghii arhiereşti la Catedrala Episcopală din orașul nostru. Cu acest prilej va fi săvârşită şi o slujbă de Te Deum.

Duminică, 27 ianuarie 2019, când Biserica Ortodoxă Română prăznuiește Aducerea moaștelor Sfântului Ierarh Ioan Gură de Aur, parohia severineană "Sf. Ioan Gură de Aur" din cartierul Calea Târgu-Jiului a îmbrăcat veșmânt sărbătoresc, primind vizita pastorală a Chiriarhului locului.

Publicat în Stiri religioase

Vineri 25 ianuarie 2019, când Biserica Ortodoxă face prăznuirea Sfântului Grigorie Teologul, doi arhierei au slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Hramul Seminarului Teologic din Craiova.

Publicat în Stiri religioase

Episcopia Severinului şi Strehaiei alături de Primăria Municipiului Drobeta Turnu Severin şi Palatul Culturii "Teodor Costescu" au organizat în data de 24 ianuarie 2019, un concert extraordinar dedicat Unirii Principatelor Române.

Zi de mare importanţă pentru neamul românesc, Unirea Principatelor este sărbătorită în toată ţara. Şi la Catedrala din Drobeta Turnu Severin, ca de altfel în toate bisericile din cuprinsul Patriarhiei Române, s-a pus început bun zilei prin oficierea slujbelor de pomenire și de Te Deum spre slava lui Dumnezeu şi spre cinstea si pomenirea bravilor români, prin a căror dedicare acum 160 de ani a devenit posibilă Mica Unire.

Publicat în Stiri religioase

Duminică, 27 ianuarie, părintele episcop Nicodim va sluji Sfânta Liturghie în biserica cu hramul "Sfântul Ioan Gură de Aur" din Calea Târgu Jiului.

Pagina 1 din 3

mbl live