Duminică, 14 Aprilie 2024 19:53

Credincioșii parohiei Pristol au un nou preot paroh

Credincioșii parohiei Pristol din protoieria Vânju Mare au primit în Duminica a IV-a din Post închinată Sfântului Ioan Scăraru, pe Preasfinţitul Părinte Nicodim care a slujit aici Sfânta Liturghie şi a hirotonit pe noul preot paroh al acestei comunităţi. Postul de preot paroh a rămas vacant în urma transferului părintelui Andi Preda.

După momentul hirotoniei, Preasfințitul părinte Nicodim l-a instalat pe Preacucernicul Părinte Mirel Cilioaica, în noua slujire încredinţată, mulțumind părintelui pentru alegere, dar și încuranjându-i pe credincioși să îl susțină pe tânărul preot în activitatea misionară.

Ierarhul mehedințean a mulțumit părinților tânărului preot pentru sămânța credinței sădite și a urat acestuia slujire cu evlavie și mai ales cu smerenie mare față de Dumnezeu si de credincioși.

În cuvântul susţinut, Părintele Mirel Cilioaica a mulțumit chiriarhului său, soției care l-a sprijinit și l-a susținut din momentul întâlniri lor până în prezent, părinților și profesorilor universitari care l-au îndrumat și au statornicit în sufletul tânărului teolog calea spre Dumnezeu, dar și spre serviciul și sprijinul omului aflat în nevoi.

Articol scris de Trăilescu Alexandru Cătălin

Citit 705 ori Ultima modificare Marți, 16 Aprilie 2024 15:34