Sâmbătă, 28 Octombrie 2023 00:18

Simpozionul „Țara Severinului - Oameni. Fapte. Locuri”. Eveniment cultural-liturgic desfăşurat în contextul anului omagial 2023

(1 Vot)

În perioada 29-30 octombrie se va desfăşura în Episcopia Severinului şi Strehaiei simpozionul intitulat „Țara Severinului - Oameni. Fapte. Locuri”, ajuns la ediţia a II-a, eveniment cultural - liturgic dedicat anului omagial 2023.

Programul manifestărilor va debuta duminică, 29 octombrie, prin oficierea Sfintei Liturghii de către un sobor de arhierei sub protia Preasfinţitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, la Mănăstirea Sfânta Treime din Municipiul Strehaia, aşezământul monahal prăznuindu-şi celui de-al doilea hram, pe Sfânta Teofana Basarab.

După Sfânta Liturghie, soborul de arhierei se va deplasa în localitatea Peşteana din Protopopiatul Baia de Aramă unde va fi sfinţită o troiţă din marmură.

Aceasta a fost ridicată de Episcopia Severinului şi Strehaiei cu sprijinul Primăriei Comunei Floreşti şi cu purtarea de grijă a Părintelui Vânătoru Tudor Cosmin şi a enoriaşilor parohiei Zegujani, în memoria eroilor din Primul şi al Doilea Război Mondial, precum şi a luptătorului anticomunist Nicolae Trocan, originar din Peşteana.

În ziua de luni, 30 octombire, se va desfăşura la Centrul Cultural-Misionar „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Drobeta-Turnu Severin, sesiunea de comunicări a simpozionului „Țara Severinului - Oameni. Fapte. Locuri”. În cadrul simpozionului se vor susține lucrări ce vor avea ca subiect teme legate de anul omagial 2023 proclamat de Patriarhia Română drept „Anul omagial al pastorației persoanelor vârstnice” și „Anul comemorativ al imnografilor și cântăreților bisericești (psalți)”.

*********

Programul Evenimentului

Duminică, 29 Octombrie 2023

Ora 09.00 - SFÂNTA ȘI DUMNEZEIASCA LITURGHIE ARHIEREASCĂ - Mănăstirea Sfânta Treime, Municipiul Strehaia;

Ora 14.00 - Sfințire Troiță - Monument în comuna Florești, județul Mehedinți.

Luni, 30 Octombrie 2023

Ora 09.30 - DESCHIDEREA FESTIVĂ

- Cuvânt de întâmpinare și binecuvântare: Preasfințitul Părinte NICODIM, Episcopul Severinului și Strehaiei;

- Alocuțiuni autorități locale;

Ora 10.00 - Cuvânt ierarhi.

SESIUNEA I. COMUNICĂRI ÎN PLEN

Ora 11.00

- Prof. Univ. Dr. Radu Ştefan VERGATTI, membru titular al Academiei Oamenilor de Ştiinţă din România - Dimitrie Cantemir în Rusia – apărător cu pana, al credinței în Biserica Ortodoxă Română;

- Prof. Dr. Ivo Filipov Gheorghiev, Președintele Uniunii Etnicilor Români din Bulgaria - Sfânta Cuvioasă Teofana Basarab -mormântul;

- Prof. Univ. Dr. Adina Berciu-Drăghicescu - Dumitru Berciu (1907-1998) - o viață închinată arheologiei românești.

- Prof. univ. dr. Dinică CIOBOTEA, Universitatea din Craiova, Facultatea de Ştiinţe Sociale - 150 de ani de la trecerea în neființă a marelui filantrop și ctitor Ioan Stoian Grecescu, în unire cu soția sa Ioana.

Ora 12.00

- LANSARE DE CARTE

- Itinerar muzical bizantin: Corul KINONIA al Episcopiei Severinului și Strehaiei

Dirijor: Pr. Iulian PRUIU

SESIUNEA II COMUNICĂRI ÎN PLEN

Ora 15.30

- Cercet. I Tudor Nedelcea, Institutul de Cercetări Socio-Umane „C.S. Nicolăescu-Plopşor” Craiova - Sfântul Ierarh Petru Movilă;

- Pr. dr. Alexandru STĂNCIULESCU-BÂRDA, Parohia Malovăț, Episcopia Severinului și Strehaiei - Un manuscris inedit privind începuturile școlii din Malovăț; Mărturii ale localnicilor privind pe ofițerul Nicolae Trocan, luptător anticomunist;

- Conf. univ. dr. Tudor RĂȚOI, Director (pensionat) al Arhivelor Naționale, filiala Mehedinți - Avuția publică imobiliară a orașului Turnu Severin la sfârșitul perioadei interbelice;

- Prof. Eugen PETRESCU, directorul Centrului de Cercetări Istorice „Pr. Dumitru Bălașa”, Râmnicu Vâlcea - Originea toponimului Medinţi din comuna Popești, județul Vâlcea.

- Pr. Dr. Constantin Mănescu, Arhiepiscopia Râmnicului – Parohia Horezu  - Tudor Vladimirescu și Județul Vâlcea;

- Prof. dr. Ion-Nicolae I. MUTU-STREHAIA, Liceul Tehnologic „Decebal”, Drobeta-Turnu Severin - 110 ani de la târnosirea Bisericii Parohiale Sfântul Ierarh Nicolae din satul Ciochiuța (1913-2023).

SESIUNEA III COMUNICĂRI ÎN PLEN

Ora 17.30

- Prof. Victor Rusu, Uniunea scriitorilor din România

- Prof. Florian Copcea - Cerneți. Documente noi;

- Prof. Nicolae PRUNĂ, Colegiul Național Traian - Cum s-a înființat orașul Turnu Severin; Gimnaziul real din Turnu Severin;

- Prof. muzeograf Mihaela-Florentina Stănciulescu, Muzeul Regiunii Porților de Fier - State Baloşin și opera;

- Prof. Drd. Buncianu Laura-Denisa - Obârșia Cloșani - file din istoria unui sat secular;

- Pr. Prof. Drd. Victor-Dănuț Muscalu, Parohia Obârșia Cloșani, Episcopia Severinului și Strehaiei - Biserica Sfinții Voievozi a comunei Obârșia Cloșani – 240 ani de existență sfințitoare.

- Pr. Prof. Dr. Daniel Vătuiu, Parohia Calea Hinovei, Episcopia Severinului și Strehaiei - Preotul Victor Bobleanță - un model de slujitor al lui Dumnezeu.

ÎNTREBĂRI ȘI REFLECȚII

Cuvânt de mulțumire: Preasfințitul NICODIM, Episcopul Severinului şi Strehaiei.

Citit 871 ori Ultima modificare Sâmbătă, 28 Octombrie 2023 00:28

« Mai 2024 »