Duminică, 16 Octombrie 2022 16:38

Schimb de generații la Parohia Noapteșa

În duminica a XXI -a după Rusalii credincioșii parohiei Noapteșa au avut parte de o bucurie duhovnicească deosebită. Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur în biserica cu hramul Sfântul Ioan Botezătorul a satului Noapteșa.

Slujba arhierească a fost prilejuită de hirotonia și instalarea noului preot paroh al acestei Parohii. Astfel Părintele diacon Gheorghe Adelin Cioabă, originar din satul Zegujani, sat aflat în vecinătatea satului Noapteșa a primit taina hirotoniei întru preot prin punerea mâinilor Ierarhului, în cadrul Sfintei Liturghii, la momentul rânduit.

La slujba euharistică a participat în duh de rugăciune un numeros sobor de preoți ce au venit pentru a fi alături de părintele Gheorghe Adelin la acest moment de mare încărcătură emoțională.

De asemenea slujba a fost înfrumusețată prin frumoasele cântări psalmodiate de Grupul Psaltic „Sfântul Nicodim de la Tismana” al Catedralei Episcopale din Drobeta Turnu Severin, dar și prin prezența unui numar mare de credincioși care au venit să-și întâmpine noul păstor.

La finalul Sfintei Liturghii, Părintele protoiereu Vasile Ganțu de la Protoieria Baia de Aramă a pus la inimile credincioșilor prezenți câteva gânduri exprimând bucuria și binecuvântarea ce se revarsă într-o parohie atunci când este hirotonit un păstor de suflete.

După acest moment părintele protoiereu a dat citire actului de instalare a noului preot Gheorghe Adelin Cioabă. După citirea actului de instalare, Preasfințitul Părinte Nicodim l-a instalat pe părintele Gheorghe Adelin ca paroh în postul rămas vacant după pensionarea, din cauza unor probleme medicale, a părintelui Dorian Ciucă ce a păstorit parohia Noapteșa timp de 17 ani.

Dupa ce a fost instalat, părintele Gheorghe Adelin a pus la inimile credincioșilor prezenți câteva gânduri la început de drum în această misiune.

La slujba Sfintei Liturghii a fost prezent și Părintele Cosmin Vânătoru de la parohia Zegujani, cel care l-a îndrumat pe părintele nou hirotonit spre cele duhovnicești încă de pe băncile școlii generale. De asemenea, la slujbă a fost și duhovnicul parintelui nou hirotonit, părintele Ioan Bivolu de la parohia Ploștina din județul Gorj unde părintele Gheorghe Adelin și-a început ucenicia ca dascăl al bisericii și unde a fost angajat mai bine de 10 ani.

La final au luat cuvântul și părinții Valerian Vâlceanu și Dorian Ciucă, preoții care au slujit în această parohie în ultimii 45 de ani.

Ierarhul mehedințean, Preasfințitul Părinte Nicodim, a încheiat momentele emoționante de la finalul Sfintei Liturghii prin îndemnul către credincioșii parohiei Noapteșa de a-l sprijini pe părintele Gheorghe Adelin Cioabă în misiunea ce i s-a încredințat. De asemenea, Preasfinția Sa a vorbit despre sprijinul pe care un preot trebuie să il aibă în Parohie din partea enoriașilor, dar și din partea preotesei ce îi este alături preotului precum un Simon din Cirene în purtarea crucii de preot.

*

Satul Noapteșa aparține comunei Şişeşti, din 1864 până în prezent, cu excepţia perioadei 1892-1912, când a aparţinut comunei Şişeştii de Jos. Se află în partea nordică a comunei, în valea Noapteşa, în vecinătatea satului Cărămidari cu care, uneori, a format un singur sat (Cărămidari-Noapteşa). Altitudine medie: 250 m. Atestat documentar din 1838. În 1864 avea 72 de familii. Populaţia: 641 locuitori în 1945 (împreună cu Cărămidari), 857 locuitori în 1977, 807 locuitori în 1992, 801 locuitori în 2002 și 694 locuitori în 2011.

În secolul al XIX-lea a existat o biserică, foarte probabil de lemn, construită, se pare, în anul 1810 în locul numit ˮLa morminți“, în fața ogașului lui Roibu. În anul 1892, biserica a fost grav afectată de apele ogașului și, după cum rezultă din documentele Protoieriei Mehedinți, în 1896 a fost închisă ˮpână la rezidirea altei biserici noi“. Reconstrucția a fost decisă și aprobată de Sfânta Episcopie la 21 iunie 1897, când s-a comunicat parohiei că noul lăcaș trebuia să fie de zid și executat după planul tip al Ministerului Cultelor. Și în adevăr, biserica a fost ridicată din cărămidă în anii 1900-1906, la îndemnul preotului paroh Pârvu Popescu. Biserica a fost clădită pe o creastă de deal, de către muncitori din Dâlma, cu cheltuiala enoriașilor din parohie, ajutați și de credincioși din comunele învecinate. Este în formă de cruce, având o lungime de 12m și lățimea de 6 m. Nu are pictură exterioară, în schimb a fost zugrăvită la interior, în ulei, încă din anii 1905-1906, de către Friedrich Vaidingher din Turnu Severin. Sfințirea s-a făcut în anul 1906 Episcop de Râmnic Noul Severin fiind Atanasie Mironescu, iar protoiereu al județului P.C. Dimitrie Goliciu. În anul 1936, biserica a fost reparată, încât în 1941 era într-o stare bună, dar neasigurată. În anii 1987-1989 i s-a restaurat pictura interioară de către Gheorghe Jilavu din Miculești (Gorj), apoi s-a schimbat acoperișul punându-se tablă galvanizată, pentru ca în 2011 să se refacă și acoperișul turlei bisericii.

Preoți: Vasile Picioruși (probabil de pe la 1862, decedat în 1893, serviciul religios urmând a fi făcut de preotul Pârvu Popescu din Șișeștii de Jos, care din 1894 este numit paroh în noua parohie), Pârvu Popescu (1900-1923), Constantin Ionescu (1923-1943) Marian Stamate (hirotonit în 1935, în funcție în 1941 până în 1962), Victor Ionescu (1962-1975), Valerian Vâlceanu (1975-1998), Ion Dobrițoiu (1998-2002) și Dorian Ciucă (din 1 iunie 2005 până în prezent); epitropi: Vasile Picioruși, Ion Popescu (1862); cântăreți: Ion popa Mateiu (1894), G. Picioruș, G. Popescu, Marin Trandafir (1895), Constantin A. Păuna (1941).

Citit 1489 ori Ultima modificare Duminică, 16 Octombrie 2022 17:46

« Mai 2024 »