Joi, 15 Februarie 2024 16:06

Ministrul Familiei, Tineretului şi Egalității de Șanse în vizită la sediul Episcopiei Severinului şi Strehaiei

În ziua de 15 februarie, la Reşedinţa Episcopală, Preasfinţitul Părinte Nicodim a primit în vizită pe Ministrul Familiei, Tineretului şi Egalității de Șanse, d-na Natalia Intotero. Domnia Sa a fost însoţită de reprezentanţi ai autorităţilor locale: dl. Isuf Alin, Prefectul Judeţului Mehedinţi şi dl. Aladin Georgescu, Preşedinţele Consiliului Judeţean Mehedinţi.

În cuvântul de întâmpinare, Preasfinţitul Părinte Nicodim a prezentat istoria regiunii şi a Bisericii pe aceste meleaguri. Apoi a însoţit delegaţia într-un tur de prezentare a sediului Centrului Eparhial şi a vorbit despre istoricul acestei impunătoare clădiri, reper pentru zona centrală a municipiului.

În cadrul discuțiilor a fost accentuat rolul important al Bisericii Ortodoxe Române în susţinerea familiei şi în proiectele care îi vizează pe tineri şi, de asemenea, bună cooperare a acesteia cu Ministerul Familiei, Tineretului şi Egalităţii de Şanse. S-a discutat despre proiectele care se afla în prezent în derulare cu privire la tinerii din Eparhia noastră, precum şi despre viitoare propuneri în funcţie de priorităţile care sunt pentru viitor.

A urmat vizitarea Catedralei episcopale şi a mănăstrii Vodiţa, două obiective de mare interes pentru viaţa spirituală şi culturală a Episcopiei Severinului şi Strehaiei.

Citit 787 ori Ultima modificare Joi, 15 Februarie 2024 16:49

« Mai 2024 »