Sâmbătă, 09 Septembrie 2023 18:02

În Duminica dinaintea Înălţării Sfintei Cruci, Preasfinţitul Nicodim va sluji în parohia Schela Nouă

(1 Vot)

Duminică, 10 septembrie, Biserica Ortodoxă aduce aminte de sărbătoarea Înălţării Sfintei Cruci, dar şi de Convorbirea lui Iisus cu Nicodim. Dialogul Mântuitorului cu Nicodim vine, astfel, să ne vorbească despre legătura indisolubilă existentă între Vechiul și Noul Testament, despre jertfa lui Hristos, importanța și motivația ei, ori despre relația Fiului cu Tatăl. În același timp, ne lasă să medităm la modul în care se poate înțelege și asuma în viața noastră întreaga lucrare a lui Hristos.

În această Duminică ce abundă în învăţăminte, biserica cu hramul „Sf. Cuv. Parascheva” din cartierul Schela Nouă primeşte la altarul său pe Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, ce va oficia aici Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie.

Împreună cu chiriarhul mehedinţean va sluji un întreg sobor de preoţi şi diaconi.

Binecuvântarea pentru începerea Sfintei Liturghii va fi dată la ora 09:00.

Părintele paroh Cosmin Necşoiu face o aleasă chemare tuturor fiilor duhovniceşti în vederea participării în comuniune la jertfa euharistică.

Biserica din Schela Nouă este singura din municipiu aflată sub purtarea de grijă a Cuvioasei Parascheva.

Piatra de temelie a acestei biserici a fost pusă în toamna anului 1993 de către IPS Nestor Vornicescu, Mitropolitul Olteniei.  În anul 1996 au fost începute lucrările la fundaţia aşezământului religios, iar pe 5 iunie 2005 noul lăcaş de cult a fost sfinţit.

Citit 390 ori Ultima modificare Sâmbătă, 09 Septembrie 2023 18:05

« Mai 2024 »