Luni, 15 Ianuarie 2024 16:52

A XXXIV-a ediţie a Festivalul Internaţional de Literatură „Mihai Eminescu” se desfăşoară în perioada 15-16 ianuarie

Şi anul acesta Festivalul Internaţional de Literatură „Mihai Eminescu”, aflat la cea de-a XXXIV-a ediţie, şi-a deschis lucrările în data de 15 ianuarie. El se desfăşoară pe parcursul a două zile în mai multe locaţii: Palatul Culturii „Teodor Costescu” din Drobeta Turnu Severin, Primăria municipiului Băile Herculane și Mănăstirea Sfânta Ana din Orșova.

„Festivalului Internațional de Literatură  Mihai Eminescu” a debutat la Palatul Culturii „Teodor Costescu” din Drobeta Turnu Severin în ziua de 15 ianuarie, începând cu ora 13.00.

Programul zilei a început printr-o deschidere festivă, urmată de corul „Kinonia” al Episcopiei Severinului şi Strehaiei care a susţinut un regal de cântece pe versuri de Mihai Eminescu, iar cei prezenţi au trăit la intensitate creaţiile muzicale româneşti.

Academicieni, profesori, istorici, oameni de ştiinţă, eminescologi şi preoţi au participat la această manifestare de mare amploare culturală de la Palatul Culturii „Teodor Costescu” din Drobeta Turnu Severin prin prezentarea lucrărilor ştiinţifice şi discursurilor omagiale dedicate lui Mihai Eminescu.

Au urmat şi alte momente culturale care au compus programul acestui eveniment: lansări de carte şi prezentări de reviste, precum şi acordarea premiilor „Eminescu”, „Hyperion” și „Pamfil Șeicaru".

Au fost susținuţi și premiaţi tinerii pasionaţi de poezie, literații de mâine, elevii talentați ai Colegiului Naţional Traian conduși de Prof. Tutunaru Daniela.

La Mănăstirea „Sfânta Ana” din municipiul Orşova, marți, 16 ianuarie, manifestările vor debuta la ora 10.00 cu Sfânta Liturghie săvârșită de Pr. Mihai Zorilă, Vicar Eparhial, și vor continua cu o slujbă de pomenire a poetului Mihai Eminescu, urmată de decernarea premiilor „Eminescu” şi „Pamfil Şeicaru” personalităţilor invitate din Mehedinţi, Gorj, Dolj, Vâlcea, Hunedoara, Cluj, Bucureşti, Baia Mare, Republica Moldova şi Serbia.

Pentru încă un an severinenii au demonstrat că Mihai Eminescu este un reper al culturii române şi internaţionale, fapt dovedit şi de volumele aflate în patrimoniul Cabinetului de Manuscrise și Carte Rară a Bibliotecii Academiei Române, ce reunește zeci de traduceri în limbile franceză, italiană, engleză, germană, maghiară, spaniolă, poloneză, armeană și sârbă, realizate de traducători români și străini.

Citit 478 ori Ultima modificare Luni, 15 Ianuarie 2024 16:54

« Mai 2024 »