Marți, 11 Decembrie 2018 21:10

Prima zi a Festivalului de Colinde "Crăciunul de ieri, Crăciunul de azi"

Scris de
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Manifestarea organizată de Episcopia Severinului și Strehaiei, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Mehedinți se derulează, vreme de două zile, la Centrul Cultural "Sfântul Ioan Gură de Aur" al Episcopiei. Evenimentul este înregistrat în calendarul activităților educative regionale și interjudețene al Ministerului Educației Naționale.

Peste 600 de elevi de la aproximativ 40 de unități de învățământ din Drobeta Turnu Severin şi din judeţul Mehedinţi, însoţiţi de profesorii de religie, prezintă diverse programe artistice în fiecare din cele două zile, începând cu ora 15.00.

Din partea Inspectoratului Școlar Județean Mehedinți este prezentă domnişoara Prof. Dana Săftoiu, Inspector de Religie, unul dintre organizatorii evenimentului. De asemenea, alături de cei mici au fost prezenţi şi părinţii care le-au împărtăşit emoţia.

În prima zi a festivalului, Centrul Cultural "Sfântul Ioan Gură de Aur" a răsunat de glasul zurgălăilor, al colindelor tradiţionale româneşti, precum şi al cântecelor de stea din Mehedinţi. Unele dintre acestea, prezentate cu însufleţire de tinerii colindători, încă păstrează elemente folclorice paleo-creştine.

Îmbrăcaţi în straie populare naţionale, participanţii la festival au prezentat şi diverse scenete având ca subiect Naşterea Domnului. La final, colinda le-a fost răsplătită cu daruri din partea Centrului Eparhial.

Citit 397 ori Ultima modificare Marți, 11 Decembrie 2018 21:30

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Aprilie 2019 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube