Joi, 30 Ianuarie 2020 20:18

Preasfințitul Părinte Nicodim prezent la manifestările prilejuite de prăznuirea Sfinților Trei Ierarhi în Cetatea Băniei

Praznicul Sfinţilor Trei Ierarhi a fost întâmpinat şi anul acesta cu bucurie la Facultatea de Teologie din Craiova. Evenimentele dedicate cu acest prilej celor trei patroni spirituali au început în dimineața zilei de 30 ianuarie 2020,  cu Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, săvârşită la Altarul Catedralei Mitropolitane "Sfântul Mare Mucenic Dimitrie - Izvorâtorul de mir" din Craiova de Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, înconjurat de IPS Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului și Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, având alături soborul părinţilor profesori.

Profesorii şi studenţii Facultăţii de Teologie din Cetatea Băniei au adus cinstire Sfinţilor Trei Ierarhi, ocrotitorii insti­tuției universitare de învățământ. După Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie săvârşită la Catedrala Mitropolitană din Craiova, IPS Părinte Mitropolit Irineu, împreună cu întregul corp profesoral, alături de studenţi şi invitaţi, au mers în Aula "Mitropolit Nestor Vornicescu", din noul sediu al facultăţii pentru activităţile festive. Aici, după concertul de cântece religioase dedicate sfinţilor ocrotitori, Părintele Conf. Univ. Dr. Nicolae Răzvan Stan, decanul Facultăţii de Teologie din Craiova, a prezentat bilanţul activităţilor realizate în 2019 și a anunțat perspectivele anului calendaristic ce tocmai a început, iar Părintele Asist. Univ. Dr. Ștefan-Mădălin Petre a prezentat o frumoasă prelegere. Evenimentul s-a încheiat cu tradiţionala agapă frăţească.

Înfiinţată în anul 1992, cu binecuvântarea vrednicului de pomenire Mitropolit Nestor Vornicescu, înalta instituţie de învăţământ teologic din Cetatea Băniei îşi deschide astăzi porţile pentru noile generaţii de slujitori ai sfintelor altare, pentru viitorii dascăli şi misionari ai Bisericii Ortodoxe Române. Sub conducerea şi binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, prestigioasa instituţie de învăţământ teologic de rang universitar duce mai departe o frumoasă tradiţie, împodobită cu numeroase realizări şi împliniri. La loc de cinste am putea număra înfiinţarea Centrului de restaurare şi vizualizare, din strada Brestei nr. 24, noul sediu al facultăţii, unde învaţă astăzi studenţii de la secţiile de pastorală, arte vizuale, de la masterat şi doctorat. Toate realizările administrative fac dovada faptului că preocuparea pentru învăţământul teologic în Cetatea Băniei din ultimele două decenii a crescut mult în rândul credincioşilor olteni, şi nu numai. Mai mult, prin mandatul teologilor şcoliţi aici, glasul Bisericii Ortodoxe se face auzit în toate colţurile lumii.

Citit 3081 ori Ultima modificare Joi, 30 Ianuarie 2020 21:50

« Aprilie 2024 »