Luni, 02 Martie 2020 08:35

Pelerinaj de tradiție la începutul primăverii la Mănăstirea Topolnița

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(2 voturi)

Ca în fiecare an la 1 martie, Sfânta Mănăstire Topolniţa își primește pelerinii. Numeroşi creştini din localităţile învecinate vin în această zi pentru a lua apă sfinţită şi pentru a participa la Sfânta Liturghie săvârşită de Părintele Episcop Nicodim.

Din soborul ce a slujit la Sfânta Liturghie au făcut parte Preacuviosul părinte Arhimandrit Gherasim Armulescu, stareţul Sfintei Mănăstiri Topolniţa, părintele consilier Adrian-Antonie Olarean, părintele secretar eparhial Iulian Pruiu alături de părinți veniți de la câteva parohii din Județul Mehedinți şi de părinții slujitori ai Sfintei Mănăstiri Topolnița. Slujba a fost oficiată în biserica veche a mănăstirii, iar atmosfera de rugăciune a fost întregită de Grupul Psaltic "Sfântul Nicodim de la Tismana" al Catedralei Episcopale din Drobeta Turnu Severin, care a dat răspunsurile la Sfânta Liturghie Sfântului Ioan Gură de Aur.

În cuvântul de învăţătură Preasfinţitul Parinte Nicodim a ținut să le mulţumească celor prezenţi pentru că au venit ca pelerini pentru a fi împreună în duh de rugăciune în sânul obștei monahale. Preasfinţia Sa a mai vorbit despre părinții care s-au nevoit în această mănastire și datorită cărora avem această frumoasă tradiție ca și un hram, anul acesta împlinindu-se 30 de ani de la nașterea în ceruri a Preacuviosului Părinte Stareț, Grațian Rădac. 

La finalul Sfintei Liturghii Ierarhul Mehedințean a hirotesit trei duhovnici.

Citit 712 ori Ultima modificare Luni, 02 Martie 2020 16:19

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Mai 2021 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube