Luni, 02 Martie 2020 08:35

Pelerinaj de tradiție la începutul primăverii la Mănăstirea Topolnița

Ca în fiecare an la 1 martie, Sfânta Mănăstire Topolniţa își primește pelerinii. Numeroşi creştini din localităţile învecinate vin în această zi pentru a lua apă sfinţită şi pentru a participa la Sfânta Liturghie săvârşită de Părintele Episcop Nicodim.

Din soborul ce a slujit la Sfânta Liturghie au făcut parte Preacuviosul părinte Arhimandrit Gherasim Armulescu, stareţul Sfintei Mănăstiri Topolniţa, părintele consilier Adrian-Antonie Olarean, părintele secretar eparhial Iulian Pruiu alături de părinți veniți de la câteva parohii din Județul Mehedinți şi de părinții slujitori ai Sfintei Mănăstiri Topolnița. Slujba a fost oficiată în biserica veche a mănăstirii, iar atmosfera de rugăciune a fost întregită de Grupul Psaltic "Sfântul Nicodim de la Tismana" al Catedralei Episcopale din Drobeta Turnu Severin, care a dat răspunsurile la Sfânta Liturghie Sfântului Ioan Gură de Aur.

În cuvântul de învăţătură Preasfinţitul Parinte Nicodim a ținut să le mulţumească celor prezenţi pentru că au venit ca pelerini pentru a fi împreună în duh de rugăciune în sânul obștei monahale. Preasfinţia Sa a mai vorbit despre părinții care s-au nevoit în această mănastire și datorită cărora avem această frumoasă tradiție ca și un hram, anul acesta împlinindu-se 30 de ani de la nașterea în ceruri a Preacuviosului Părinte Stareț, Grațian Rădac.

La finalul Sfintei Liturghii Ierarhul Mehedințean a hirotesit trei duhovnici.

Citit 1677 ori Ultima modificare Luni, 02 Martie 2020 16:19

« Aprilie 2024 »