Vineri, 07 Iunie 2019 08:38

Liturghie arhierească la Catedrala Episcopală în Duminica a VII-a după Paşti

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Şi în Duminica a VII-a după Paşti, a Sfinţilor Părinţi de la Sinodul I Ecumenic, drept-slăvitorii creștini severineni sunt chemați la rugăciune și comuniune la Catedrala Episcopală cu hramurile "Învierea Domnului" şi "Sf. M. Mc. Gheorghe" din Drobeta Turnu-Severin, bucurându-se de prezenţa ierarhul nostru, Părintele Episcop Nicodim care va sluji aici Sfânta Liturghie.

Pericopa evanghelică din acestă Duminică (Ev. Ioan 17, 1-13) ne îndeamnă spre cercetarea Scripturii: "Aceasta este viaţa veşnică: să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat şi pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis".

Cercetaţi Scripturile, spune Mântuitorul (Ioan 5, 39), că socotiţi că în ele aveţi viaţă veşnică. Şi acelea mărturisesc despre Mine. Se face referire, desigur, la Scripturile Vechiului Testament, mai ales la profeţiile mesianice.

La vremea când Mântuitorul a rostit aceste cuvinte încă nu erau scrise cărţile Noului Testament, dar acum expresia cercetaţi Scripturile este, desigur, valabilă şi pentru aceste scrieri. Aşadar, cercetaţi! Nimeni nu trebuie să creadă orbeşte. Tot Mântuitorul a spus, într-un alt context: "Cereţi şi vi se va da, căutaţi şi veţi afla" (Matei, 7, 7). Iar Sfântul Apostol Pavel îndeamnă: "Toate să le cercetaţi (încercaţi), ţineţi ce este bun!" (I Tes. 5, 21).

Citit 1230 ori Ultima modificare Vineri, 07 Iunie 2019 08:46

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Septembrie 2020 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube