Duminică, 30 Iunie 2019 20:44

Hramul de vară al mănăstirii Vodița

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

În duminica a II-a după Rusalii, când Biserica Ortodoxă îi prăznuiește pe toți sfinții români, vechea vatră monahală Vodița, ctitoria Sfântului Nicodim de la Tismana, și-a serbat hramul de vară.

Prăznuirea a început de sâmbătă seara, când a fost săvârșită slujba Vecerniei unită cu Litia, iar duminică a fost săvârșită Sfânta Liturghie de către Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, fiind înconjurat de un ales sobor de preoți și diaconi. Răspunsurile din timpul Sfintei Liturghii au fost asigurate de către psalți ai Catedralei Episcopale din  Drobeta-Turnu-Severin.

În cadrul Sfintei Liturghii, părintele ierodiacon Serafim Leitan, viețuitor la mănăstirea Vodița, a fost hirotonit ieromonah pe seama aceleiași mănăstiri. 

La slujbă a fost prezent un număr foarte mare de credincioși, veniți atât din Eparhia Severinului cât și din alte eparhii. La finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Nicodim le-a rostit sutelor de credincioși un cuvânt de învățătură, vorbindu-le despre rolul sfinților în viața noastră și le-a tâlcuit pericopa evanghelică din această sfântă zi.

Acest aşezământ monahal din ținuturile mehedințene reprezintă un important monument istoric şi arhitectural oltenesc, fiind cea mai veche ctitorie voievodală atestată documentar. Mănăstirea Vodița a fost întemeiată în secolul al XIV-lea, pe teritoriul comunei Vârciorova, în apropierea graniței dintre imperiul Austro-Ungar și Țara Românească.

Mănăstirea a fost ridicată între anii 1370-1372, de către Sfântul Cuvios Nicodim de la Tismana, pe cheltuiala domnitorului Vladislav I - Vlaicu Vodă.

Citit 1524 ori Ultima modificare Duminică, 30 Iunie 2019 23:43

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Septembrie 2020 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube