Joi, 02 Iulie 2020 11:01

Comemorarea eroilor anticomuniști din nordul județului Mehedinți

(1 Vot)
În comuna Isverna vor avea loc duminică, 5 iulie 2020, manifestări comemorative dedicate memoriei luptătorilor anticomuniști.

Acțiunea va debuta cu slujba Sfintei Liturghii, oficiată în biserica ,,Sfântul Ierarh Nicolae” de către Preasfințitul Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, împreună cu un ales sobor de preoți și diaconi.

La Sfânta Liturghie vor fi prezenți și membrii Asociației Foștilor Deținuți Politici și Deportaților în Bărăgan – filiala Mehedinți, reprezentanți ai Arhivelor Statului – Mehedinți, ai autorităților locale, istorici și oameni de cultură.

După Sfânta Liturghie, în curtea locașului de cult, lângă monumentele eroilor, va fi săvârșită slujba parastasului prin purtarea de grijă a reprezentanților Asociației Foștilor Deținuți Politici, filiala Mehedinți.

A devenit deja o tradiție ca în prima duminică din luna iulie să fie pomeniți cei trei tineri care au fost uciși în munții Isvernei de către organele politice ale regimului comunist.

Tot cu acest prilej vor fi pomeniți și eroii ce s-au jertfit pe câmpul de luptă pentru întregirea României, precum și preoții Victor Doman de la Parohia Isverna și Ilie Isverceanu de la Parohia Busești, care au suferit în temnițele comuniste o perioadă semnificativă.

Citit 5562 ori Ultima modificare Miercuri, 15 Iulie 2020 14:05

« Martie 2024 »