Joi, 28 Martie 2019 08:47

Ambasadorul Republicii Belarus a vizitat Episcopia Severinului şi Strehaiei

Publicat de
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

În ziua de 27 martie, la Reşedinţa Episcopală, Preasfinţitul Părinte Nicodim a primit în vizită pe Excelenţa Sa, Domnul Andrei M. Grinkevich, Ambasadorul Republicii Belarus în România.

În cuvântul de întâmpinare, Preasfinţitul Părinte Nicodim a prezentat istoria regiunii şi a Bisericii pe aceste meleaguri. A urmat vizita centrului Eparhial şi a Catedralei Episcopale, iar Excelenţa Sa şi-a arătat disponibilitatea de a susţine programele de pelerinaje organizate între cele două Biserici Ortodoxe. De asemenea, Excelenţa Sa a mulţumit pentru primire şi a menţionat aspecte ale vieţii bisericeşti şi sociale din Belarus şi a amintit bunele relaţii statornicite între cele două ţări, unite în primul rând prin credinţa creştină ortodoxă.

Preasfinţitul Părinte Nicodim a apreciat relaţiile dintre cele două popoare majoritar ortodoxe şi a subliniat oportunitatea cunoaşterii reciproce mai aprofundate şi a intensificării legăturilor culturale, mai ales la nivel local, prin pelerinii din Belarus care sunt aşteptaţi cu multă dragoste în Eparhia Severinului şi Strehaiei.

Citit 1057 ori

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Iulie 2020 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube