Miercuri, 11 Decembrie 2019 12:22

În preajma Sfintelor Sărbători de iarnă, corul Kinonia al Episcopiei Severinului şi Strehaiei va susţine în mai multe locaţii concertul de colinde intitulat "Vin colindătorii, cum veneau odată!".

Miercuri, 11 Decembrie 2019 12:03

O delegaţie a Forţelor Aeriene Române condusă de domnul Comandor Manolachi Cristian, Șeful Biroului Resurse Umane al Statului Major al Forţelor Aeriene Române şi de domnul Colonel Domșa Marcel, Comandantul Colegiului Militar "Mihai Viteazu" din Alba Iulia, a poposit astăzi în Episcopia Severinului şi Strehaiei. Scopul acestei vizite este popularizarea în rândul elevilor din învăţământul gimnazial mehedinţean, foarte apreciat de altfel, a colegiilor militare şi în special a Colegiului Militar "Mihai Viteazu" din  Alba Iulia.

Marți, 10 Decembrie 2019 13:53

Centrul Cultural "Sfântul Ioan Gură de Aur" va găzdui joi, 12 decembrie, începând cu ora 10.00, întâlnirea directorilor de la unităţile de învăţământ din cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean Mehedinţi, la care va participa ca invitat domnul Conf. univ. dr. Vasile Timiș, Inspector General pentru disciplina Religie în Ministerul Educaţiei şi Cercetării.

Marți, 10 Decembrie 2019 13:30

Preoţii, cântăreţii bisericeşti şi profesorii de religie din Episcopia Severinului şi Strehaiei vor participa joi, 12 decembrie a.c., ora 17.00, la Centrul Cultural "Sfântul Ioan Gură de Aur" din Drobeta Turnu Severin, la Conferinţa pastoral-misionară de toamnă-iarnă 2019.

Luni, 09 Decembrie 2019 19:35

Luni, 9 decembrie 2019, a debutat la Drobeta Turnu Severin Festivalul de datini și tradiții românești "Crăciunul de ieri, Crăciunul de azi".

Joi, 05 Decembrie 2019 08:44

Luni, 9 decembrie 2019, debutează la Drobeta Turnu Severin, Festivalul de datini și tradiții românești "Crăciunul de ieri, Crăciunul de azi". Manifestarea organizată de Episcopia Severinului și Strehaiei, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Mehedinți, se derulează, vreme de trei zile, la Centrul Cultural "Sfântul Ioan Gură de Aur" al episcopiei. Evenimentul este înregistrat în calendarul activităților educative județene al Ministerului Educației Naționale.

Marți, 03 Decembrie 2019 10:25

În Episcopia Severinului și Strehaiei, la sfârșitul acestei săptămâni, se vor desfășura Cercurile pedagogice la disciplina Religie pentru semestrul I al anului școlar 2019 - 2020.

Luni, 02 Decembrie 2019 00:00

În seara Zilei Naţionale a României, Consiliul Local și Primăria Severin a organizat un program artistic extraordinar pe scena de la promenada Crișan din Drobeta Turnu Severin.

Duminică, 01 Decembrie 2019 23:56

Românii de pretutindeni au sărbătorit duminică, 1 Decembrie, Ziua Naţională a României. În toate oraşele ţării au fost organizate o mulţime de evenimente dedicate acestei sărbători.

Miercuri, 27 Noiembrie 2019 20:40

Calendarul creştin-ortodox 2020 format foaie de perete şi agendă mică, editat de Episcopia Severinului şi Strehaiei, a fost tipărit şi poate fi achiziționat de la orice biserică din cuprinsul judeţului Mehedinţi.

Miercuri, 27 Noiembrie 2019 11:22

1 Decembrie, Ziua Națională a României va fi sărbătorită și în Drobeta Turnu Severin printr-un eveniment cultural organizat de Primăria orașului nostru pe scena din zona de promenadă Crișan.

Miercuri, 27 Noiembrie 2019 10:53

Românii de pretutindeni sărbătoresc duminică, 1 Decembrie, Ziua Naţională a României şi în marile oraşe ale ţării vor fi organizate o mulţime de evenimente dedicate sărbătorii.

Marți, 19 Noiembrie 2019 09:37

Mănăstirea Bistrița din județul Vâlcea își serbează miercuri, 20 noiembrie 2019, ocrotitorul, pe Sfântul Cuvios Grigorie Decapolitul.

mbl live

mbl youtube