Episcopia Severinului si Strehaiei - Februarie 2020

Comunicatul Biroului de Presă al Patriarhiei Române din 27 februarie 2020 a apărut în contextul unei mediatizări excesive a epidemiei provocate de Coronavirus (Covid – 19) şi al unor solicitări din partea unor instituţii de stat ca Biserica să ia măsuri pentru prevenirea răspândirii virusului respectiv şi pentru diminuarea temerii populaţiei în faţa acestui fenomen.

Publicat în Comuncate de presă

În fiecare an, în ziua de 1 martie, la mănăstirea mehedințeană Topolnița se săvârșește o slujbă cu totul deosebită. Cu acest prilej, chinovia de pe apa Topolniței devine, în prag de primăvară, loc de pelerinaj și de rugăciune. Astfel, sute de creștini își vor îndrepta duminică paşii spre sfântul așezământ monahal pentru a participa la tradiţionala slujbă.

Publicat în Știri religioase

În contextul îngrijorării provocate de creșterea, inclusiv în România, a riscului de contaminare cu coronavirusul Covid–19, Patriarhia Română face apel la respectarea cu strictețe a tuturor măsurilor transmise de Ministerul Sănătății și de celelalte autorități abilitate (spălarea riguroasă a mâinilor și a feței cu apă și săpun, acoperirea gurii și a nasului în caz de tuse și strănut, dezinfectarea obiectelor și suprafețelor frecvent utilizate etc.).

Publicat în Comuncate de presă

Luni, 24 februarie 2020, atunci când Biserica Ortodoxă prăznuiește cea de-a doua aflare a capului Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, credincioșii parohiei mehedințene Godeanu au primit bucuria vizitei arhierești a Preasfințitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei.

Luni, 24 Februarie 2020 10:22

Liturghie arhierească la Parohia Godeanu

Luni, 24 februarie, credincioşii parohiei Godeanu vor primi în mijlocul lor pe Întâistătătorul Eparhiei Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Părinte Nicodim.

Publicat în Știri religioase

Duminică, 23 februarie 2020, toată suflarea creștinească din parohia "Adormirea Maicii Domnului” - Maioreasa au participat la Sfânta Liturghie arhierească. Credincioşii au avut ocazia să se roage alături de cler în Duminica Înfricoşătoarei Judecăţi. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Preasfinţitul Părinte Nicodim.

Publicat în Știri religioase

Duminică, 23 februarie, toată suflarea creștinească din parohia "Adormirea Maicii Domnului" - Maioreasa este invitată să participe la Sfânta Liturghie arhierească, ce se va săvârşi începând cu ora 09.00.

Publicat în Știri religioase

Luni, 17 februarie, Biserica Ortodoxă l-a prăznuit pe Sfântul Mucenic Teodor Tiron, acest martir fiind ocrotitorul bisericii din Obârşia Cloşani, judeţul Mehedinţi.

Publicat în Știri religioase

În Duminica a XXXIV-a după Rusalii, a Fiului Risipitor, Preasfinţitul Părinte Nicodim a slujit Sfânta Liturghie în biserica cu hramul "Naşterea Maicii Domnului" din parohia Jidoştiţa, protopopiatul Drobeta.

Publicat în Știri religioase

În Duminica a XXXIV-a după Rusalii, a Fiului Risipitor, Preasfinţitul Părinte Nicodim va sluji Sfânta Liturghie în biserica cu hramul "Naşterea Maicii Domnului" din parohia Jidoştiţa, protopopiatul Drobeta.

Pagina 1 din 2

mbl live