Marți, 18 Septembrie 2018 10:56

Congresul Național “Hristos Împărtășit Copiilor” la a XI-a ediție

(1 Vot)

La Mănăstirea Caraiman din județul Prahova se desfăşoară în zilele de 18 şi 19 septembrie, Congresul național „Hristos împărtășit copiilor”, eveniment care reuneşte inspectorii școlari județeni de religie, inspectorii eparhiali responsabili cu educația catehetică, reprezentanți ai Ministerului Educației Naţionale, precum și alți specialiști în educație.

În cadrul acestei întâlniri sunt susţinute referate centrate pe relaţia Familie, Biserică şi Şcoală din care amintim:

Familia, Biserica şi Şcoala: factori importanţi pentru promovarea unităţii de credinţă şi de neamPr. Conf. Dr. Nicuşor Beldiman, consilier patriarhal;

Cooperarea dintre Şcoală şi Biserică în educaţia copiilor şi a tinerilorDl. Romeo Moşoiu, consilier al ministrului educației naționale;

Discursul religios în contextul provocărilor educaţionale la nivel naţional şi european Conf. Dr. Vasile Timiş, inspector general de religie, Ministerul Educaţiei Naţionale;

Educația religioasă – prilej de formare a caracterelor generaţiilor de copii şi tineriPr. Mihai Pavel, director regional pentru Europa de Răsărit şi Orientul Apropiat – World Vision International;

Experienţa creştină în spaţiul neoprotestant americanBishop Keith Terrell Jenkins, Open Door Evangelistic World Ministries, Minneapolis, Minnesota.

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Nicodim, delegatul Episcopiei Severinului și Strehaiei la acest congres a fost Pr. Necșoiu Cosmin-Eftimie, Consilier al Sectorului Social-Media care a prezentat raportul de activitate pentru anul 2017-2018, în care s-a regăsit situația catehetică din eparhie, efectuată prin programele „Hristos împărtășit copiilor", Alege Școala, Concursul Național de Creaţie „Unirea: Libertate şi Unitate", precum și alte proiecte.

De asemenea din partea Inspectoratului Şcolar Mehedinţi a fost prezentă D-na Dana Săftoiu, Inspector de Religie.

Reunirea la aceeași masă a inspectorilor de religie din județele ţării noastre și a responsabililor cu educația catehetică din fiecare eparhie a fost subliniată de părintele Constantin Naclad, coordonatorul programului catehetic național „Hristos Împărtășit Copiilor”: „A fost o întâlnire fructuoasă pentru că ne-am cunoscut și am realizat că activitățile noastre au un scop comun. Dorim să formalizăm acest tip de întâlnire și să găsim soluții concrete pentru colaborarea noastră”.

În ultima zi a congresului are loc dezbaterea privind strategia pe termen scurt, mediu și lung privind colaborarea dintre Școală, Familie și Biserică, precum și tematica concursului catehetic din anul 2019, care se va adresa celor două teme principalale ale Anul omagial al satului românesc şi Anul comemorativ al patriarhilor Nicodim Munteanu şi Iustin Moisescu şi al traducătorilor de cărţi bisericeşti.

Citit 5054 ori

« Martie 2024 »