Episcopia Severinului și Strehaiei - Duminică, 19 Noiembrie 2023

În Duminica a XXVI - a după Rusalii, Preasfințitul Părinte Nicodim a slujit alături de un sobor de preoți în parohia din cartierul severinean Kiseleff, din protopopiatului Drobeta. Credincioșii parohiei, cu aleasă bucurie, au venit în număr mare pentru a-l întâmpina pe ierarhul lor şi pentru a se ruga în comuniune în cadrul slujbei euharistice.

Publicat în Știri religioase

Liceul Teoretic „Șerban Cioculescu”, alături de Fundația „Gheorghe Țițeica”, sub egida Ministerului Educației, va organiza un eveniment de anvergură, desfășurat în premieră în Drobeta Turnu Severin - conferința „Drepturile tinerilor și provocările societății contemporane”. Evenimentul este coordonat de profesorii Ion Nănuți, Maria - Viviana Bobic și Marian Gherghinescu, din cadrul liceului, iar printre oaspeții de seamă se află: Prof. univ. dr. Anișoara Popa, directorul Sectorului Formare și Pregătire a Specialiștilor din cadrul Institutului Român pentru Drepturile Omului; Prof. univ. dr. Mihai Himcinschi, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia; Prof. dr Romeo Augustin Popa, din cadrul Colegiului Național Pedagogic  „Ștefan Odobleja”.

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Noiembrie 2023 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube