Episcopia Severinului și Strehaiei - Vineri, 04 Martie 2022

La sediul Episcopiei Severinului şi Strehaiei din Drobeta Turnu Severin, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Nicodim a avut loc vineri, 4 martie 2022, întâlnirea de lucru a preoţilor împlicaţi în desfăşurarea Concursului Național Catehetic propus de către Patriarhia Română pentru anul 2022, intitulat „Rugăciunea în viața mea”. Din partea Centrului Eparhial a participat resposabilul cu cateheza  parohială şi inspector al Biroului de Catehizare și Activități cu Tineretul, Pr. Cătălin Ţăruş.

Concursul Național Catehetic „Rugăciunea în viaţa mea” este organizat cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române (Temei nr. 10.408/2021), de către Sectorul teologic-educațional al Patriarhiei Române, în parteneriat cu Ministerul Educației, în perioada 15 noiembrie 2021 – 21 mai 2022.

Concursului Național Catehetic „Rugăciunea în viaţa” mea se adresează copiilor participanți la grupele catehetice din parohiile aflate în țară și în diaspora românească, înscrise în Programul Național Catehetic Hristos împărtășit copiilor, preoților coordonatori de grup catehetic, profesorilor de Religie și altor educatori creștini.

La inițiativa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a aprobat ca anul 2022 să fie declarat Anul omagial al rugăciunii în viaţa Bisericii şi a creştinului şi Anul comemorativ al sfinţilor isihaşti Simeon Noul Teolog, Grigore Palama și Paisie de la Neamț, în Patriarhia Română. Între manifestările culturale şi educaţionale, programate cu prilejul anului omagial şi comemorativ, Sectorul teologic-educațional organizează Concursul Național Catehetic „Rugăciunea în viaţa mea.”

« Martie 2022 »