Episcopia Severinului și Strehaiei - Vineri, 18 Martie 2022

Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, continuă în această săptămână seria vizitelor pastorale în cuprinsul Eparhiei.

Ierarhul mehedinţenilor se va afla sâmbătă, 19 martie, la mănăstirea Gura Motrului, unde va săvârşi Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie. Alături de Preasfinţia Sa, în cadrul ceremoniei euharistice va sluji un ales sobor de preoţi şi diaconi.

Ierarhul va înălţa şi rugăciuni de dezlegare pentru ostenitorii sfântului aşezământ monahal. Neobosiţii rugători ai chinoviei de la Gura Motrului vor pune la inimă şi cuvîntul de învăţătură şi întărire al Preasfinţitului Părinte Nicodim, împreună cu alte poveţe ziditoare de suflet.

Pe 20 martie, în Duminica a II-a din Postul Sfintelor Paşti, Întâistătătorul Eparhiei Severinului va săvârşi Liturghia Sfântului Vasile cel Mare la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin. La această slujbă din duminica închinată Sfântului Grigorie Palama, ierarhul va fi înconjurat de slujitorii Catedralei, preoţi, diaconi şi psalţi. Cele două grupuri de cântăreţi bisericeşti, „Sfântul Gheorghe” şi „Sfântul Nicodim” vor aduce lui Dumnezeu jertfă de laudă din rodul buzelor, interpretând frumoasele cântări psaltice specifice perioadei Triodului.

Publicat în Știri religioase

« Martie 2022 »