Episcopia Severinului și Strehaiei - Sâmbătă, 08 Octombrie 2022

Duminica a XX-a după Rusalii va fi un prilej de mare bucurie duhovnicească pentru credincioşii parohiei Sfântul Ioan Botezătorul(Grecescu) din Drobeta Turnu Severin, Protopopiatul Drobeta.

Sâmbătă, 08 Octombrie 2022 15:39

Resfințirea Bisericii din Satul Jidoștița

Sâmbătă, 8 octombrie 2022, credincioșii din localitatea Jidoștița, comuna Breznița de Ocol, județul Mehedinți au primit vizita pastorală a Preasfinţitului Părinte Nicodim care a săvârşit aici slujba de resfinţire a bisericii cu hramul Nașterea Maicii Domnului. Biserica a fost restaurată între anii 2020-2022 prin purtarea de grijă a Părintelui Paroh Bușan Dănuț-Ion, cu sprijinul financiar al enoriaşilor şi al primăriei Breznița de Ocol.

Publicat în Știri religioase

Sâmbătă, 8 octombrie, Preasfinţitul Părinte Nicodim va sluji Sfânta Liturghie şi slujba de sfinţire a bisericii cu hramul „Naşterea Maicii Domnului” din parohia Jidoştiţa, protopopiatul Drobeta.

În timpul slujbei euharistice va fi hirotonit întru diacon tânărul teolog Cioabă Adelin Georgian pe seama parohiei Noapteşa din protopopiatul Baia de Aramă.

În Duminica a XX-a după Rusalii, Preasfinţitul Părinte Nicodim va sluji în sobor de arhierei la sfinţirea bisericii din localitatea Videle aflată în Episcopia Alexandriei şi Teleormanului.

« Octombrie 2022 »