Episcopia Severinului și Strehaiei - Joi, 27 Octombrie 2022

Sărbătoarea Sfântului Dimitrie cel Nou a fost marcată anul acesta de prezența la București a moaștelor Sfântului Grigorie Palama, ierarhul care a contribuit semnificativ la receptarea oficială a isihasmului în secolul al 14-lea, ca mișcare de înnoire duhovnicească prin rugăciune neîncetată.

Publicat în Știri religioase

Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir – Protectorul Craiovei și al Catedralei Mitropolitane, a fost sărbătorit în mod deosebit în Cetatea Băniei. În ajunul praznicului, pe mai multe străzi din oraș a fost organizată o procesiune impresionantă cu raclele în care se află părticele din moaștele Sfântului Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, ale Sfintei Mucenițe Sabina și cu racla în care se află moaștele Sfântului Ierarh Nifon, ale Sfintei Mucenițe Tatiana, diaconița, și ale Sfinților Mari Mucenici Serghie și Vah. Alături de credincioși și de soborul de preoți s-a aflat Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei. La întoarcere, raclele cu sfintele moaște au fost așezate pe esplanada special amenajată în fața Catedralei, spre închinare credincioșilor.

Publicat în Știri religioase

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Octombrie 2022 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube