Episcopia Severinului și Strehaiei - Duminică, 02 Octombrie 2022

În duminica a XIX-a după Rusalii, credincioșii severineni au venit cu mic cu mare la biserica cu hramul Sfântul Mare Mucenic Dimitrie din cimitirul ortodox, pentru a lua parte la slujba arhierească săvârșită aici de Întâistătătorul Eparhiei Severinului și Strehaiei, Preasfințitul Părinte Nicodim. Slujba arhierească a fost săvârșită în biserica parohială de către ierarh, având alături un ales sobor de preoți și diaconi.

Publicat în Știri religioase

În ziua de 1 octombrie, când Biserica Ortodoxă Română prăznuiește Acoperământul Maicii Domnului, a fost zi de mare sărbătoare la Mănăstirea Nașterea Maicii Domnului din localitatra Nanov din județul Teleorman, Biserica mare ocrotita de Sfântul Mucenic Ioan Rusul a fost sfințita de Prea Sfințitul Parinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, împreună cu Preasfințitul Parinte Galaction Episcopul Alexandriei și Teleormanului, Preasfințitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei și Romanaților și cu Preasfințitul Părinte Siluan Episcopul Ortodox Român din Ungaria.

Publicat în Știri religioase

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Octombrie 2022 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube