Episcopia Severinului și Strehaiei - Luni, 16 August 2021

Doliu la Biserica „Sfântul Apostol Andrei” - Aluniş din Drobeta Turnu Severin, acolo unde preotul comunității din localitatea Brezniţa-Ocol din Mehedinţi, Pr. Constantin Ursoniu, a fost condus luni, 16 august, de familie, apropiați, enoriași și ucenici, pe ultimul drum. Pentru odihna veșnică a clericului s-a rugat și Preasfințitul Părinte Nicodim, cel care a condus soborul de slujitori la slujba înmormântării.

Luni, 16 august 2021, biserica parohială din Lunca Banului Mehedinți și-a sărbătorit ocrotitorii, pe Sfinții Martiri Brâncoveni. Cu acest prilej a fost oficiată aici Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur de către Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, având alături un ales sobor de sfințiți slujitori.

Publicat în Știri religioase

În fiecare an de praznicul Adormirii Maicii Domnului, biserica din comuna Godeanu îşi serbează hramul. Anul acesta, duminică, 15 august, când Biserica Ortodoxă de pretutindeni cinsteşte Adormirea Maicii Domnului, Preasfinţitul Părinte Nicodim, fiu al satului, a slujit Sfânta Liturghie în biserica din localitate, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

Publicat în Știri religioase

« August 2021 »