Episcopia Severinului și Strehaiei - Miercuri, 05 August 2020
Miercuri, 05 August 2020 18:29

Slujire arhierească la mănăstirea Jiana

Joi, 6 august, când Biserica Ortodoxă sărbătorește marele praznic al Schimbării la Față a Mântuitorului, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei va săvârși Sfânta Liturghie, alături de un sobor de preoți și diaconi, la mănăstirea mehedințeană Jiana. Așezământul monahal din Câmpia Blahniței va deveni la ceas de mare sărbătoare, o oază de pelerinaj și rugăciune pentru credincioși iubitori de prăznuire.

Publicat în Știri religioase

Cu multă tristețe am afat de consecințele tragice ale uriașei explozii care a avut loc în orașul Beirut, capitala Libanului, în seara de marți, 4 august 2020, soldată cu cel puțin 100 de morți și 4.000 de răniți. În aceste momente difcile pentru poporul libanez, în numele clerului și credincioșilor Bisericii Ortodoxe Române, ne exprimăm profunda compasiune și solidaritate cu toți cei afectați de catastrofă și ne rugăm  lui Dumnezeu să odihnească în pace sufetele celor ce și-au pierdut viața, să consoleze familiile îndoliate și să dăruiască însănătoșire celor răniți. Aceste momente grele din viața poporului libanez ne cheamă să arătăm multă credinţă în Dumnezeu şi solidaritate între oameni. 

Biroul de Presă al Patriarhiei Române

Publicat în Comunicate

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« August 2020 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube