Episcopia Severinului și Strehaiei - Vineri, 17 Iulie 2020

Binecredincioşii creştini mehedinţeni sunt aşteptaţi să participe luni la hramul bisericii Schitul de Sus. Aşezată sub patronajul spiritual al Sfântului Proroc Ilie Tesviteanul, lăcaşul de închinare va aduna în juru-i mulţime de pelerini veniţi de prin toate părţile judeţului în ziua praznicului slăvitului proroc.

Publicat în Știri religioase

Duminică, 19 iulie, credincioșii severineni din cartierul Crihala vor avea parte de alese bucurii duhovnicești și de arhierești binecuvântări. Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, va săvârși Sfânta Liturghie la biserica "Sfântul Ilie Tesviteanul" din municipiul Drobeta Turnu Severin. Pe data de 20 iulie acest lăcaş de cult îşi va serba hramul.

Publicat în Știri religioase

Întrucât, în contextul prelungirii stării de alertă, începând cu data de 17 iulie 2020, nu există reguli noi în ceea ce privește viața religioasă, Patriarhia Română reamintește îndrumările date în 17 iunie a.c., privind participarea credincioșilor la sfintele slujbe în interiorul şi în exteriorul lăcașurilor de cult:

Publicat în Comunicate

« Iulie 2020 »