Episcopia Severinului si Strehaiei - Joi, 10 Octombrie 2019

În aceste zile, sute de pelerini sunt prezenți la Iași pentru a aduce cinstire Sfintei Cuvioase Parascheva, ocrotitoarea Moldovei. Manifestările dedicate sărbătorii hramului Sfintei Cuvioase Parascheva vor avea loc în perioada 11-15 octombrie. Alături de moaștele Sfintei Cuvioase Parascheva, vor fi aduse spre închinare și moaștele Sfântului Ierarh Spiridon, Episcopul Trimitundei, din Insula Corfu, Grecia.

Publicat în Stiri religioase

Biserica din cartierul severinean Schela Nouă îşi serbează luni hramul. Părintele paroh Cosmin Eftimie Necşoiu face aleasă poftire enoriaşilor şi credincioşilor din tot oraşul spre a aduce prinos de mulţumire şi rugăciune către Cuvioasa ale cărei sfinte moaşte se află depuse în Catedrala Mitropolitană din Iaşi.

Publicat în Stiri religioase

Duminică, 13 octombrie, Preasfințitul Părinte Nicodim va sluji la Catedrala Mitropolitană din Iași având alături un ales sobor de preoţi şi diaconi.

Publicat în Stiri religioase

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Octombrie 2019 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube