Episcopia Severinului și Strehaiei - Octombrie 2022

În a doua parte a zilei de luni, 31 octombrie, începând cu ora 14.00, s-a desfășurat la Centrul Cultural-Misionar „Sfântul Ioan Gură de Aur”, din Drobeta Turnu Severin, Simpozionul intitulat: „Țara Severinului – Oameni. Fapte. Locuri”.

În acest an se împlinesc trei veacuri și jumătate de la înființarea Episcopiei Strehaiei și numirea Episcopului Daniil în scaunul chiriarhal de acolo. Tot în 2022, se împlinesc și 100 ani de la trecerea la cele veșnice, în 14 februarie 1922, a Episcopului Gherasim Safirin, născut în satul Izvorălu, din județul Mehedinți, localitate situată la o distanță de aproximativ 10 km față de orașul Strehaia.

Evenimentul, a cărui componentă liturgică s-a desfăşurat la Mănăstirea Strehaia, în Duminica a XXII-a după Rusalii, a continuat în dimineaţa zilei de luni, 31 octombrie, cu partea culturală în cadrul Centrului „Sfântul Ioan Gură de Aur”, din Drobeta Turnu Severin.

Publicat în Știri religioase

A devenit deja tradiție, ca în fiecare an, în data de 29 octombrie, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei să săvârşească Sfânta Liturghie Arhierească la Mănăstirea Cerneţi, alături de obștea monahală de aici și cu credincioșii veniți în număr mare, prăznuind cel de-al doilea hram al acestei Mănăstiri.

Publicat în Știri religioase

Sâmbătă, 29 octombrie, când Biserica Ortodoxă o prăznuiește pe Sfânta Cuvioasă Anastasia Romana, mănăstirea mehedinţeană Cerneţi îşi va sărbători hramul. Este cel de-al doilea hram al sfântului aşezământ monahal, după „Sfânta Treime“.

Sfânta Liturghie va fi săvârşită de Preasfinţitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului și de Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul românilor ortodocși din Ungaria, înconjurați de un ales sobor de preoţi şi diaconi. La hram vor veni credincioşi din localitate şi din Drobeta-Turnu Severin. An de an, drept-slăvitorii creștini calcă pragul chinoviei seculare, închinând lui Dumnezeu câteva ore de rugăciune și comuniune frățească.

*****

În acest an se împlinesc trei veacuri și jumătate de la înființarea Episcopiei Strehaiei și numirea episcopului Daniil în scaunul chiriarhal al acesteia. Tot în 2022 se împlinesc și 100 ani de la trecerea la cele veșnice, în 14 februarie 1922, a episcopului Gherasim Safirin, născut în satul Izvorălu, din județul Mehedinți, sat ce se află la o distanță de aproximativ 10 km față de orașul Strehaia.

Programul dedicat evenimentului cultural-liturgic va debuta duminică, 30 octombrie, prin oficierea Sfintei Liturghii la Mănăstirea Strehaia, de către un sobor de ierarhi membri ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, precum şi membrii Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Olteniei.

De asemenea, va fi săvârşită şi slujba punerii pietrei de temelie pentru un nou paraclis necesar pentru oficierea slujbelor în anotimpul rece, paraclis ce va avea ca ocrotitoare pe Cuvioasa Teofana Basarab.

Publicat în Știri religioase

Sărbătoarea Sfântului Dimitrie cel Nou a fost marcată anul acesta de prezența la București a moaștelor Sfântului Grigorie Palama, ierarhul care a contribuit semnificativ la receptarea oficială a isihasmului în secolul al 14-lea, ca mișcare de înnoire duhovnicească prin rugăciune neîncetată.

Publicat în Știri religioase

Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir – Protectorul Craiovei și al Catedralei Mitropolitane, a fost sărbătorit în mod deosebit în Cetatea Băniei. În ajunul praznicului, pe mai multe străzi din oraș a fost organizată o procesiune impresionantă cu raclele în care se află părticele din moaștele Sfântului Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, ale Sfintei Mucenițe Sabina și cu racla în care se află moaștele Sfântului Ierarh Nifon, ale Sfintei Mucenițe Tatiana, diaconița, și ale Sfinților Mari Mucenici Serghie și Vah. Alături de credincioși și de soborul de preoți s-a aflat Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei. La întoarcere, raclele cu sfintele moaște au fost așezate pe esplanada special amenajată în fața Catedralei, spre închinare credincioșilor.

Publicat în Știri religioase

Bucuria pelerinajului din acest an la sărbătoarea Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureştilor (prăznuit la 27 octombrie), organizat de Patriarhia Română şi Arhiepiscopia Bucureştilor, este sporită de aducerea din Mitropolia de Veria (Grecia) a Sfintelor Moaște ale Sfântului Ierarh Grigorie Palama.

Publicat în Comunicate

Câteva mii de credincioşi sunt aşteptaţi să participe şi anul acesta la sărbătoarea Ocrotitorului spiritual al municipiului Craiova şi al Catedralei mitropolitane, Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir. Şi în acest an, la hramul catedralei Mitropolitane participă şi ierarhul mehedinţenilor – Preasfinţitul Părinte Episcop Nicodim.

Pagina 1 din 3