Episcopia Severinului și Strehaiei - Aprilie 2021

În săptămâna Sfintelor Pătimiri ale Domnului nostru Iisus Hristos la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin au loc mai multe rânduieli specifice acestei săptămâni.

Publicat în Știri religioase

În apropierea praznicului Învierii Domnului, Preasfințitul Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei a organizat o întâlnire de suflet cu toți reprezentanții presei locale.

Duminică, 25 Aprilie 2021 15:00

Duminica Floriilor la Catedrala Episcopală

Biserica Ortodoxă sărbătorește pe 25 aprilie 2021 Intrarea Domnului în Ierusalim. Această zi de intensă trăire spirituală este premergătoare evenimentelor dramatice din Săptămâna Patimilor, în centrul cărora se află Dumnezeu – Fiul, Cel ce răscumpără lumea prin pătimire și moarte.

Publicat în Știri religioase

Obştea de maici a Mănăstirii Tismana a condus pe ultimul drum pământesc pe stavrofora Ierusalima Gligor, fosta stareță a lavrei din Tismana, sâmbătă, 24 aprilie 2021, după Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, trecută la Domnul miercuri, 21 aprilie 2021, după o suferință îndelungată.

Publicat în Știri religioase

În Duminica Floriilor, Întâistătătorul Eparhiei Severinului şi Strehaiei-Preasfinţitul Nicodim, va săvârşi Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin. La acest Praznic Împărătesc vor fi binecuvântate ramuri de salcie, credincioşii împodobind cu ele uşile şi ferestrele caselor lor.

Publicat în Știri religioase

Sărbătoarea Catedralei Episcopale „Învierea Domnului” şi ,,Sf. M. Mc. Gheorghe, purtătorul de biruinţă”, ocrotitorul municipiului Drobeta-Turnu Severin, reprezintă pentru clerul şi credincioşii din Episcopia Severinului şi Strehaiei un prilej de aleasă bucurie duhovnicească.

Publicat în Știri religioase

Biserica severineană ,,Sf. Gheorghe Vechi” a îmbrăcat straie de sărbătoare, cinstindu-şi ocrotitorul. La ceas de praznic, în mijlocul credincioşilor s-a aflat Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, care a săvârşit Sfânta Liturghie înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, iar răspunsurile liturgice au fost asigurate de Grupul Psaltic ,,Sf. Cuv. Nicodim de la Tismana”, al Catedralei Episcopale din Drobeta-Turnu Severin.

Publicat în Știri religioase

Radioul "Lumina", postul de radio al Episcopiei Severinului și Strehaiei, împlinește vineri, 23 aprilie, 16 ani de emisie.

An de an severinenii îl prăznuiesc cu multă evlavie pe Sfântul Mare Mucenic Gheorghe - purtătorul de biruinţă – ocrotitorul spiritual al municipiului Drobeta Turnu Severin şi al Catedralei Episcopale.

Publicat în Știri religioase

Îndrumări ale Cancelariei Sfântului Sinod, aprobate de Patriarhul României, privind slujbele care vor fi săvârşite în perioada dintre sâmbăta Floriilor şi sărbătoarea Izvorului Tămăduirii (24 aprilie - 7 mai 2021), în condiţiile stării de alertă!

Publicat în Comunicate
Pagina 1 din 2