Episcopia Severinului și Strehaiei - Joi, 20 Ianuarie 2022

Duminică, 23 ianuarie, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei va săvârși Sfânta Liturghie la biserica cu hramul „Înălţarea Domnului” din satul Şiroca. Cu acest prilej, prin Taina Hirotoniei, ierarhul nostru va adăuga în rândurile preoţilor mehedinţeni un nou slujitor al Sfântului Altar.

Publicat în Știri religioase

Luni, 24 ianuarie 2022, se împlinesc 163 de ani de la Unirea Principatelor Române (24 ianuarie 1859), eveniment crucial din istoria poporului nostru, împlinire a unui ideal istoric încununat la Bucureşti prin alegerea Domnitorului Alexandru Ioan Cuza al Moldovei și ca Domnitor al Ţării Românești, într-o clădire a Bisericii Ortodoxe Române de pe Dealul Mitropoliei, pe locul unde se află azi Palatul Patriarhiei.

Publicat în Comunicate