Episcopia Severinului și Strehaiei - Miercuri, 15 Ianuarie 2020

Vineri, 17 ianuarie, cinstitul așezământ al Vodiţei își serbează unul dintre ocrotitorii spirituali, pe Sfântul Antonie cel Mare. Slujba de hram va fi oficiată de Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, având alături un ales sobor de preoți și diaconi.

Publicat în Știri religioase

În zilele de 16 şi 18 ianuarie 2020, Preasfinţitul Părinte Nicodim va sluji în două parohii din eparhia mehedinţeană.

Publicat în Știri religioase

Şi anul acesta Festivalul internaţional de literatură "Mihai Eminescu", aflat la a XXX-a ediţie, şi-a deschis lucrările în data de 14 ianuarie. El s-a desfăşurat pe parcursul a trei zile în mai multe locaţii: Mănăstirea Sfânta Ana din Orşova, Palatul Culturii "Teodor Costescu" şi Muzeul Regiunii "Porţilor de Fier".