Episcopia Severinului și Strehaiei - Duminică, 19 Mai 2019

Sărbătoarea Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena va aduna credincioşi din toate părţile județului Mehedinţi la hramul bisericii de lemn a mănăstirii Topolniţa. Slujba de praznic va fi săvârșită marţi, 21 mai, de către Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei. Răspunsurile stranei vor fi date de Grupul psaltic de la Catedrala episcopală din Drobeta Turnu Severin.

Publicat în Stiri religioase
Duminică, 19 Mai 2019 22:52

Tudor Vladimirescu pomenit la Prejna

La ceas de rugăciune, credincioșii mehedinţeni din localitatea istorică Prejna, așezare legată de numele lui Tudor Vladimirescu, au primit cu bucurie vizita Preasfințitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei. Evenimentul a avut loc duminică, 19 mai, fiind prilejuit de slujba de pomenire a marelui revoluționar român din 1821. Locul de întâlnire a fost Biserica "Adormirea Maicii Domnului" din localitate, ctitoria lui Tudor Vladimirescu.

Publicat în Stiri religioase