Joi, 01 Februarie 2018 08:54

Tradițiile în județul Mehedinți

Scris de
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Echipa de fimare din cadrul proiectului RORS-26 Inheritances at the Danube Cross-border s-a deplasat săptămâna trecută în câteva localități din județul Mehedinți pentru filmarea tradițiilor păstrate din străbuni pe aceste meleaguri.

 

Membrii echipei de filmare s-au întâlnit cu localnici din Isverna, Jupânești și Obârșia Cloșani unde au fost primiți cu bucurie și care au împărtășit experiențele lor.

Echipa de cercetare și-a continuat demersul de culegere a folclorului în localitățile Pristol și Obârșia Cloșani. În unele sate mehedințene țesutul la război este încă principala îndeletnicire a femeilor pe timpul iernii.

Proiectul RORS-26 Inheritances at the Danube Cross-border este implementat prin Programul INTERREG-IPA de Cooperare Transfrontalieră RomâniaSerbia, program finanțat de Uniunea Europeană prin Instrumentul de Asistenţă pentru Preaderare (IPA II) şi cofinanţat de statele partenere în program, derulat în parteneriat cu Primăria Kladovo (Districtul Borski, Serbia), Primăria Broșteni (județul Mehedinți, România) și Asociația „Fiii Lupșei”  (județul Mehedinți, România).

Elena Cercega – Responsabil PR

Citit 68 ori Ultima modificare Joi, 01 Februarie 2018 08:59

Cele mai citite articole

construimcatedrala.ro

« Februarie 2018 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
 


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube