Marți, 18 Decembrie 2018 15:17

Corul Kinonia a concertat la Malovăț

Luni 17 decembrie 2018 biserica din comuna mehedințeană Malovăț a găzduit un concert de colinde susținut de corul bărbătesc Kinonia al Episcopiei Severinului și Strehaiei.

Concertul a început la orele 17:00 și a cuprins o serie de colinde psaltice, coral-armonice și la unison.

Biserica din Malovăț are hramul Bunavestire comunitatea fiind păstorită de Pr. Lect. Dr. Alexandru Stănciulescu Bârda din anul 1979.

A devenit deja tradiție ca în preajma sărbătorilor de iarnă corul Kinonia să vestească Nașterea Domnului prin parohiile mehedințene și nu numai.

Anul acesta corul Kinonia susține o serie de concerte în mai multe localități din Mehedinți, dar și în afara județului.

Corul abordează un repertoriu variat de colinde psaltice, coral armonice și la unison colinde din repertoriul clasic, dar și din diferite zone ale țării.

Concertul de colinde din anul 2018, intitulat generic "Ce vedere minunată" iar următoarele concerte vor fi suţinut după următorul program:

18 decembrie 2018 – Comuna Eşelniţa,

19 decembrie 2018 – Penitenciarul Drobeta Turnu Severin și Biserica din localitatea Şelimbăr, Judeţul Sibiu,

27 decembrie 2018 – Municipiul Orşova, Parohia Orşova-Sud,

Corul bărbătesc Kinonia a luat fiinţă în luna august 2005, având ca scop înviorarea vieţii muzicale corale în Drobeta Tr. Severin, spre lauda lui Dumnezeu şi bucuria ascultătorilor.

Corul Kinonia are în componenţa sa corişti angajaţi ai Centrului Eparhial al Episcopiei Severinului şi Strehaiei– clerici şi mireni – studenţi teologi, cântăreţi ai Catedralei Episcopale din Drobeta Tr. Severin, precum şi studenţi ai Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti.

Anual, corul Kinonia susţine concerte în Drobeta Tr. Severin şi în alte localităţi din ţară, cu ocazia celor două mari sărbători – Naşterea şi Învierea Domnului nostru Iisus Hristos, precum şi a altor evenimente culturale.

Acest ansamblu coral abordează un repertoriu variat: creaţii corale religioase, populare şi patriotice, cântece populare autentice din Mehedinţi. Corul Kinonia îşi propune, de asemenea, redescoperirea cântecelor şi a vechilor tradiţii populare şi în mod special a cântului şi repertoriului bisericesc de origine bizantină, prin punerea în valoare a cântărilor psaltice ale marilor protopsalţi români: Macarie Ieromonahul, Anton Pann, Dimitrie Suceveanu, Nectarie Protopsaltul, Amfilohie Iordănescu, Neagu Ionescu, Ioan Zmeu,Victor Ojog etc., dar şi a repertoriului bizantin grecesc.

Citit 4437 ori Ultima modificare Marți, 18 Decembrie 2018 20:04

« Martie 2024 »