Duminică, 07 Ianuarie 2018 21:34

Biserica Grecescu din Drobeta-Turnu-Severin și-a serbat ocrotitorul spiritual

Scris de
Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

În duminica de după Botezul Mântuitorului Hristos, în care Biserica Ortodoxă Română prăznuiește pe Sfântul Ioan Botezătorul, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei fiind însoțit de un ales sobor de preoți și diaconi, a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Biserica cu hramul ,,Sfântul Ioan Botezătorul"- Grecescu, fostă catedrală a orașului Drobeta-Turnu-Severin, fiind construită de către boierul Grecescu.

Răspunsurile la strană au fost asigurate de către psalții Catedralei Episcopale din Drobeta-Turnu-Severin . În cuvântul de învățătură rostit de Preasfințitul Părinte Episcop Nicodim le-a vorbit enoriașilor acestei parohii despre viața și activitatea Sfântului Ioan Botezătorul și i-a transmis arhierești binecuvântări și felicitări părintelui paroh Jan Megan, având în vedere că astăzi, Preacucernicia Sa își serbează ocrotitorul spiritual dar și ziua de naștere.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, a fost săvârșită și slujba parastasului în cinstea ctitorilor acestei biserici, monument istoric de o însemnătate aleasă pentru orașul de pe malul Dunării, prima catedrală a cetății Severinului.

Foto: Aurel Marian Augustin Gherginescu

 

Citit 1001 ori

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

« Octombrie 2018 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
 


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube