Vineri, 22 Iunie 2018 09:00

Duminică, 24 iunie, când Biserica Ortodoxă sărbătoreşte Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul, Preasfinţitul Părinte Nicodim va sluji Sfânta Liturghie la Mănăstirea Scărişoara din Episcopia Ortodoxă a Maramureşului şi Sătmarului. Prezenţa arhiereului mehedinţean pe aceste meleaguri este prilejuită de evenimentul hirotoniei și instalării Preacuviosului Părinte Arhimandrit Timotei Bel în demnitatea de Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului, demnitate în care a fost ales de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în data de 24 mai a.c., la propunerea Preasfințitului Părinte Episcop Iustin.

Luni, 18 Iunie 2018 14:41

Un sobor de preoţi în frunte cu Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, a oficiat slujba parastasului pentru sufletele tuturor  mehedinţenilor ce s-au mutat la Domnul şi au trecut prin grele încercări în timpul deportărilor şi strămutărilor de amploare  în Câmpia Bărăganului.

Vineri, 15 Iunie 2018 09:07

Drept-slăvitorii creștini severineni sunt chemați la rugăciune și comuniune în duminica a III-a după Rusalii, când în Biserica Ortodoxă se citeşte evanghelia de la Matei cap.6 v.22-33, în care este redată învăţătura Domnului Hristos despre grijile vieţii. La Catedrala Episcopală din  Drobeta Turnu Severin va avea loc un deosebit ceremonial religios, încununat de prezența și binecuvântarea ierarhului locului în mijlocul credincioșilor.

Vineri, 15 Iunie 2018 09:04

Profesorii și elevii Seminarului Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova vor serba vineri, 15 iunie, încheierea anului școlar. Cei mai silitori seminariști vor fi premiați de Înalt Preasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei.

Duminică, 10 Iunie 2018 22:03

Mănăstirea mehedinţeană Topolniţa a găzduit Duminică, 10 iunie, a IX-a ediţie a Adunării Tinerilor Creştin-Ortodocşi din Episcopia Severinului şi Strehaiei. Vechea ctitorie a Sfântului Nicodim de la Tismana și-a deschis larg porțile oferind un spațiu sacru tuturor acelora care sunt în căutarea rugăciunii și studiului. Şi viețuitorii cinstitei chinovii, cu binecuvântarea părintelui stareț Pavel Nicolăescu, au ajutat la buna desfășurare a activităților.

Duminică, 10 Iunie 2018 18:24

În duminica a II-a după Rusalii, când Biserica Ortodoxă îi prăznuiește pe toți sfinții români, vechea vatră monahală Vodița, ctitoria Sfântului Nicodim de la Tismana, și-a serbat hramul de vară.

Joi, 07 Iunie 2018 18:48

Episcopia Severinului și Strehaiei i-a premiat în data de 7 iunie, pe elevii care au obținut rezultate deosebite la concursurile școlare desfășurate în cadrul disciplinei Religie – cult ortodox.

Joi, 07 Iunie 2018 10:02

La sfârșitul acestei săptămâni, străvechea vatră monahală a Vodiţei îmbrăcă veșminte de sărbătoare, eveniment prilejuit de prăznuirea hramului de vară: Duminica a II-a după Rusalii a Sfinţilor Români. În cinstitul așezământ slujba Sfintei Liturghii va fi oficiată de un doi aleşi arhierei: Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului şi Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei. Alături va sluji un mare sobor de preoţi şi diaconi din Banat şi Oltenia.

Marți, 05 Iunie 2018 21:32

Mănăstirea mehedinţeană Topolniţa va găzdui duminică, 10 iunie, a IX-a ediţie a Adunării Tinerilor Creştin-Ortodocşi din Episcopia Severinului şi Strehaiei.

Marți, 05 Iunie 2018 21:22

Joi, 7 iunie, Preasfinţitul Nicodim va premia elevii merituoşi la disciplina religie. Evenimentul va avea loc la Centrul Cultural ”Sfântul Ioan Gură de Aur” de la Hotelul Severin din Drobeta Turnu Severin, începând cu ora 16.00.

Vineri, 01 Iunie 2018 17:46

În ziua de 31 mai 2018, Părintele Tudorescu Marincu a trecut la cele veșnice.

mbl live

mbl youtube