Marți, 17 Aprilie 2018 22:11

Pe 25 aprilie 2018 se împlinesc 14 ani de când Preasfințitul Părinte Nicodim a fost instalat în scaunul de Episcop al Severinului şi Strehaiei. În cei 14 ani de păstorire, Preasfințitul Nicodim a desfășurat la nivelul județului Mehedinți o intensă activitate culturală, misionară și social-filantropică.

Marți, 17 Aprilie 2018 22:00

Organizat sub înaltul patronaj al Episcopiei Severinului şi anul acesta simpozionul reuşeşte să adune alături 15 profesori de marcă din spaţiul ortodox şi european. Timp de câteva zile, în perioada 23-27 aprilie, la Centrul Cultural “Sfântul Ioan Gură de Aur” patrologii vor îmbina cercetarea patristică cu trăirea autentic creştină.

Marți, 17 Aprilie 2018 21:28

Sfântul Mare Mucenic Gheorghe este un sfânt martir, sărbătorit de aproape toate Bisericile tradiţionale, de obicei, la 23 aprilie. Patron al unui număr de ţări, regiuni şi oraşe, Sfântul Gheorghe este de asemenea ocrotitorul Moldovei.

Marți, 17 Aprilie 2018 21:24

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în perioada 21-22 aprilie 2018, Arhiepiscopia Râmnicului organizează mai multe evenimente cultural-duhovnicești care marchează hramul Catedralei Arhiepiscopale „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica” din Râmnicu Vâlcea.

Marți, 17 Aprilie 2018 21:06

Vineri, 20 aprilie, ora 17.30, va avea loc în sala mare de spectacole a Palatului Culturii „Teodor Costescu”conferinţa pastoral-misionară de primăvară-vară a preoţilor din cuprinsul Eparhiei Severinului şi Strehaiei. Conferenţiar va fi Prof. Univ. Dr. Dan Zamfirescu, membru al Academiei Oamenilor de Ştiinţă, iar tema suţinută “Apărarea existenţei naţionale prin Biserică”, fiind considerată un subiect de mare importanţă şi actualitate în viaţa Bisericii şi neamului.

Marți, 17 Aprilie 2018 08:37

Zece ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române au oficiat duminică slujba de hram în Catedrala Episcopală din Caransebeş.

Luni, 16 Aprilie 2018 10:05

Vineri, 13 aprilie 2018, elevii calificați la Olimpiada Națională de Religie, cultul ortodox, au participat la proba scrisă a competiției, desfășurată la Colegiul Național „Costache Negruzzi”.

Duminică, 15 Aprilie 2018 12:53

În sâmbătă din Săptămâna Luminată, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în parohia natală din satul Godeanu, județul Mehedinți alaturi de un ales sobor de preoți și diaconi, fiind înconjurați de credincioșii acestei parohii.

Vineri, 13 Aprilie 2018 17:12

În vinerea din Săptămâna Luminata, când Biserica Ortodoxă Română prăznuiește Izvorul Tămăduirii, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea mehedinţeană Gura Motrului, care și-a serbat hramul. Sute de pelerini au trecut pragul Mănăstirii Gura Motrului vineri, 13 aprilie, pentru a participa la Sfânta Liturghie, săvârşită de PS Nicodim, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi.

Joi, 12 Aprilie 2018 17:43

Anul acesta, hramul celui mai reprezentativ lăcaș de cult din Cetatea Severinului a fost marcat prin oficierea mai multor slujbe religioase.

Joi, 12 Aprilie 2018 01:53

Ca în fiecare an corul Kinonia al Episcopiei Severinului şi Strehaiei susţine în Săptămâna Luminată un concert de muzică bizantină şi corală în Drobeta Turnu Severin.

Luni, 09 Aprilie 2018 18:51

Corul Kinonia al Episcopiei Severinului și Strehaiei va susține miercuri, 11 aprilie, un concert de muzică bizantină în Drobeta Turnu Severin.

Duminică, 08 Aprilie 2018 20:42

Hramul Catedralei episcopale „Învierea Domnului” şi ,,Sf. M. Mc. Gheorghe”din municipiul Drobeta Turnu Severin reprezintă pentru clerul şi credincioşii eparhiei mehedințene un prilej de aleasă bucurie duhovnicească.

Duminică, 08 Aprilie 2018 20:40

În săptămâna Luminată Preasfinţitul Părinte Nicodim Episcopul Severinului va sluji Sfanta Liturghie după următorul program:

Duminică, 08 Aprilie 2018 10:50

Mii de credincioşi au participat în noaptea Sfintelor Paști la slujba Învierii săvârșită la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin de către Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei.

Joi, 05 Aprilie 2018 13:13

La capătul Triodului şi Postului Mare se află slăvitul Praznic al Învierii Domnului, sărbătoare ce îndreaptă spre Dumnezeu toată suflarea creştinească.

Joi, 05 Aprilie 2018 13:11

Credincioșii severineni vor participa vineri seară la Denia Prohodului Domnului săvârșită la Catedrala episcopală din Drobeta Turnu Severin. Ultima slujbă de acest fel din Sfântul și Marele Post va fi oficiată de Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, având alături soborul de preoți și diaconi ai lăcașului de închinare.

Miercuri, 04 Aprilie 2018 23:55

În Joia Mare, credincioșii din parohia mehedințeană Gvardeniţa se vor împărtăși de alese bucurii duhovnicești.

Luni, 02 Aprilie 2018 16:12

Săptămâna Patimilor sau Săptămâna Mare este perioada liturgică care începe cu Denia din Sfânta și Marea Luni și se încheie cu Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare unită cu Vecernia din Sfânta și Marea Sâmbătă. Este ultima săptămână din perioada Triodului.

Duminică, 01 Aprilie 2018 15:36

În duminica aceasta, a VI-a a Marelui Post, Biserica drept-slăvitoare prăznuiește Intrarea în Ierusalim a Mântuitorului. Este o zi liturgică aparte amintind de unul dintre cele mai mari evenimente din viaţa pământească a Domnului nostru Iisus Hristos.

mbl live

mbl youtube