Marți, 31 Iulie 2018 00:42

Postul Adormirii Maicii Domnului începe la 1 august. Postul acesta (popular - al Sântă-Măriei), care precedă sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, e rânduit de Biserică spre aducerea aminte de virtuţile alese ale Sfintei Fecioare şi de postul cu care ea însăşi, după tradiţie, s-a pregătit pentru trecerea la cele veşnice.

Marți, 31 Iulie 2018 00:42

Până pe 15 august, în Catedrala Episcopală din Dr.Tr.Severin, seara, după slujba vecerniei, Paraclisului Maicii Domnului va lua locul obişnuitului Acatist până la sfârşitul postului.

Vineri, 27 Iulie 2018 13:18
În Duminica a IX-a după Rusalii, credincioşii parohiei mehedinţene Mărăşeşti, din Protopopiatul Baia de Aramă, vor primi vizita pastorală a Întâistătătorului Eparhiei Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Părinte Nicodim.
Marți, 12 Iunie 2018 11:19

Miercuri, 13 iunie a.c, începând cu ora 10.00, Palatul Culturii “Teodor Costescu” din Drobeta Turnu Severin, Episcopia Severinului Şi Strehaiei, Centrul Cultural “Nichita Stănescu” şi Fundaţia Culturală Lumina organizează la Palatul Culturii o serie de evenimente dedicate Centenarului şi poetului naţional Mihai Eminescu.

Joi, 19 Aprilie 2018 15:01

Palatul Culturii “Teodor Costescu” găzduieşte, în perioada 19-20 aprilie, simpozionul “Mircea cel Mare – simbol al unităţii de credinţă şi de neam”, organizat de Episcopia Severinului şi Strehaiei în parteneriat cu Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universităţii din Craiova.Palatul Culturii “Teodor Costescu” găzduieşte, în perioada 19-20 aprilie, simpozionul “Mircea cel Mare – simbol al unităţii de credinţă şi de neam”, organizat de Episcopia Severinului şi Strehaiei în parteneriat cu Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universităţii din Craiova.

Marți, 17 Aprilie 2018 21:58

În data de 23 aprilie, Episcopia Severinului şi Strehaiei se bucură de un moment anivesar special. Este vorba de împlinirea a 13 ani de emisie neîncetată a postul de radio deţinut de instituţia noastră bisericească – RADIO LUMINA.

Marți, 24 Iulie 2018 19:11

Bucureşti,

Marţi, 24 iulie 2018

Preafericirii Sale,

Preafericitului Părinte IERONIM al II-lea,

Arhiepiscopul Atenei şi al întregii Elade

Sâmbătă, 21 Iulie 2018 05:07

Duminică, 22 iulie 2018, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, aniversează împlinirea vârstei de 67 de ani.

Vineri, 08 Iunie 2018 17:32

În ziua de joi, 7 iunie 2018, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a primit în audienţă o delegaţie a Comitetului Executiv al Comisiei de dialog între Vatican şi Consiliul Mondial al Bisericilor (CMB).

mbl live

mbl youtube