Episcopia Severinului si Strehaiei - Articole filtrate după dată: Septembrie 2018

Adunarea Națională Bisericească întrunită în şedinţa din 29 septembrie 2018 a lansat un apel către toţi cetăţenii ortodocși români pentru participarea la Referendumul din 6-7 octombrie 2018 în scopul afirmării, apărării și promovării familiei ca instituție binecuvântată de Dumnezeu.

Publicat în Comunicate de presă

Preoţii, cântăreţii bisericeşti şi credincioşii din Episcopia Severinului şi Strehaiei au participat, joi, 27 septembrie, începând cu orele 17.30, în sala mare a Palatului Culturii “Teodor Costescu”, din Drobeta Turnu Severin, la Conferinţa pastoral-misionară de toamnă-iarnă.

Publicat în Stiri religioase

Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va coliturghisi luni, 1 octombrie, la Miercurea Ciuc, în Episcopia Covasnei şi Harghitei, în cadrul Sfintei Liturghii săvârşită cu ocazia hramului Catedralei Episcopale - Acoperământul Maicii Domnului.

Publicat în Stiri religioase

Duminică, 30 septembrie, când Biserica Ortodoxă Română aniversează 11 de ani de la întronizarea ca Patriarh a Preafericitului Părinte Daniel, la Catedrala Patriarhală va fi oficiată Sfânta Liturghie de către Preafericitului Părinte Daniel, alături de ceilalţi ierarhi, membri ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

Publicat în Stiri religioase

Duminică, 30 septembrie 2018, Biserica Ortodoxă Română aniversează 11 de ani de la întronizarea ca Patriarh a Preafericitului Părinte Daniel.

Publicat în Comunicate de presă

Marti, 25 septembrie, în Episcopia Severinului și Strehaiei a avut loc consfătuirea anuală a profesorilor şi a tuturor cadrelor didactice care predau disciplina Religie în unităţile de învăţământ mehedinţene.

Evenimentul s-a desfășurat începând cu orele 16.00, în sala de conferinţe a Centrului Cultural-Misionar ”Sf Ioan Gură de Aur” din Drobeta Turnu Severin și a fost moderat de Prof. Dana Săftoiu, Inspector de specialitate din partea Inspectoratului Școlar Județean Mehedinţi și reprezentantul Centrului Eparhial, Consilierul Sectorului Cultural și Învățământ al Episcopiei Severinului, Mihai Corcodel.

În cadrul şedinţei au fost evidenţiate aspecte privind asigurarea aplicării corecte a noilor programe şcolare de gimnaziu pentru religie clasa a VI-a; diagnoza procesului educaţional, la religie, pentru anul şcolar 2017-2018 pe centre metodice; priorităţi ale educaţiei pentru anul şcolar 2018-2019; structura portofoliului profesorului de religie, Întalnirea Tinerilor Ortodocși 2018, precum şi alte subiecte.

Publicat în Stiri religioase

Preoţii, cântăreţii bisericeşti şi credincioşii din Episcopia Severinului şi Strehaiei vor participa, joi, 27 septembrie, ora 17.30, în sala mare a Palatului Culturii “Teodor Costescu”, din Drobeta Turnu Severin, la Conferinţa pastoral-misionară de toamnă-iarnă.

Publicat în Stiri religioase

Marţi, 25 septembrie, în Episcopia Severinului și Strehaiei va avea loc consfătuirea anuală a profesorilor şi a tuturor cadrelor didactice care predau disciplina Religie în unităţile de învăţământ mehedinţene.

Publicat în Stiri religioase

În ziua de 21 septembrie 2018, la Reședința patriarhală, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a primit-o în vizită de prezentare pe Excelenţa Sa Doamna Isabel Rauscher, Ambasador extraordinar si plenipotențiar al Austriei în România.

Publicat în Comunicate de presă

La Mănăstirea Caraiman din județul Prahova se desfăşoară în zilele de 18 şi 19 septembrie, Congresul național „Hristos împărtășit copiilor”, eveniment care reuneşte inspectorii școlari județeni de religie, inspectorii eparhiali responsabili cu educația catehetică, reprezentanți ai Ministerului Educației Naţionale, precum și alți specialiști în educație.

Pagina 1 din 4

mbl live