Episcopia Severinului si Strehaiei - Articole filtrate după dată: August 2018

Drept-slăvitorii creștini severineni sunt chemați la rugăciune și comuniune în duminica a XIV-a după Rusalii, bucurându-se de prezenţa ierarhul nostru, Părintele Episcop Nicodim care va sluji Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală cu hramurile "Învierea Domnului" şi "Sf. M. Mc. Gheorghe" din Drobeta Turnu-Severin.

Joi, 30 August 2018 13:54

A apărut imnul ITO 2018

Tema centrală a imnului este unitatea de credință și de neam. Piesa face trimitere atât la curajul eroilor cât și la entuziasmul tinereții și promovează valorile Ortodoxiei Românești.

Publicat în Stiri religioase

Sâmbătă, 1 septembrie, când Biserica Ortodoxă face prăznuirea Sfântului Simeon Stâlpnicul, mănăstirea Jiana va îmbrăca haine de sărbătoare.

Publicat în Stiri religioase

1 septembrie este prima zi a noului an bisericesc, dată la care românii sărbătoreau și anul nou civil. Anul nou civil , adoptat și de români, este pe 1 ianuarie.

Publicat în Stiri religioase

Sute de pelerini, veniţi din localităţile învecinate mănăstirii Topolniţa, au participat în duh de rugăciune la vechiul hram al mănăstirii Topolniţa de pe 29 august.

Marți, 28 August 2018 19:48

Precizare

În legătură cu apariția în presă a știrii conform căreia slujba Sfintei Cununii din data de 26 august 2018 a dlui Valentin Dragnea ar fi fost oficiată într-un spațiu neliturgic, încălcându-se astfel o decizie fermă a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, precizăm următoarele:

Publicat în Comunicate de presă

În dimineaţa zilei de luni, 27 august, în urma unui tragic accident de circulație petrecut pe DN56A, a trecut la Domnul maica Anastasia Bărbuță, stareța Mănăstirii Cîrjei.

Publicat în Stiri religioase

De praznicul Tăierii Capului Sfântului Ioan Botezătorul, mănăstirea Topolniţa îmbracă haină de sărbătoare, cu prilejul hramului. Sfânta Liturghie va fi săvârşită de Preasfinţitul Părinte Nicodim, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

Publicat în Stiri religioase

Nu mai puțin de 12 ani au trecut de când, cu binecuvântarea lui Dumnezeu, la inițiativa preotului Petrache Crețu, slujitor în Parohia Ortodoxă de la Uricani, a fost pusă piatra de temelie a Catedralei Ortodoxe cu hramul ”Adormirea Maicii Domnului” de la Uricani.

Publicat în Stiri religioase

În data de 26 august va avea loc sfințirea și târnosirea bisericii ortodoxe ”Adormirea Maicii Domnului” în cea mai estică localitate a Văii Jiului, la Uricani.

Pagina 1 din 3

mbl live