Episcopia Severinului si Strehaiei - Articole filtrate după dată: Iulie 2018

Marţi, 17 iulie, Mănăstirea de la Baia de Aramă şi-a prăznuit cel de-al doilea hram, ,,Sfânta Mare Muceniţă Marina”.

Publicat în Știri religioase

În perioada următoare, viaţa liturgică din Episcopia Severinului şi Strehaiei va fi marcată de câteva evenimente importante la care va lua parte şi Preasfinţitul Părinte Nicodim.

Publicat în Știri religioase

Duminică, 15 iulie 2018, când Biserica Ortodoxă prăznuiește pe Sfinții Părinți de la Sinodul al IV-lea Ecumenic, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Biserica ,,Sfântul Ilie " din cartierul severinean ,,Crihala", alături de preoții slujitori ai acestui  sfânt lăcaș.

Publicat în Știri religioase

Duminică, 15 iulie, Preasfințitul Părinte Nicodim va sluji Sfânta Liturghie la biserica Sfântul Ilie Tesviteanul din cartierul Crihala al municipiului Drobeta Turnu Severin.

Publicat în Știri religioase

Marţi, 10 iulie, un grup de pelerini de la Parohia Stâlpeni din Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului conduşi de Părintele Tudor Vasile, a vizitat centrul administrativ al Episcopiei Severinului şi Strehaiei.

Publicat în Știri religioase

Zilele de sâmbătă şi duminică au oferit prilejuri de bucurie duhovnicească pentru cele două comunităţi de credincioşi mehedinţeni în mijlocul cărora a poposit Preasfinţitul Nicodim.

Publicat în Știri religioase

În acest sfârşit de săptămână, două comunităţi din Episcopia Severinului şi Strehaiei îl vor avea în mijlocul lor, în duh de rugăciune, pe Preasfinţitul Părinte Nicodim.

Publicat în Știri religioase

În Duminica a V-a după Rusalii, la Biserica ,,Sfântul Ierarh Nicolae" din satul Isverna, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de către un ales sobor de preoți.

Publicat în Știri religioase

În a V-a duminică după Rusalii, Preasfințitul Părinte Nicodim, episcopul Severinului și Strehaiei a fost prezent în mijlocul comunității de credincioși din orașul Strehaia, slujind Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala ,,Sf. Cuv. Parascheva", având alături un ales sobor de preoți și diaconi.

mbl live

mbl youtube