Episcopia Severinului si Strehaiei - Articole filtrate după dată: Iunie 2018

Un sobor de preoţi în frunte cu Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, a oficiat slujba parastasului pentru sufletele tuturor  mehedinţenilor ce s-au mutat la Domnul şi au trecut prin grele încercări în timpul deportărilor şi strămutărilor de amploare  în Câmpia Bărăganului.

Publicat în Știri religioase

Drept-slăvitorii creștini severineni sunt chemați la rugăciune și comuniune în duminica a III-a după Rusalii, când în Biserica Ortodoxă se citeşte evanghelia de la Matei cap.6 v.22-33, în care este redată învăţătura Domnului Hristos despre grijile vieţii. La Catedrala Episcopală din  Drobeta Turnu Severin va avea loc un deosebit ceremonial religios, încununat de prezența și binecuvântarea ierarhului locului în mijlocul credincioșilor.

Publicat în Știri religioase

Profesorii și elevii Seminarului Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova vor serba vineri, 15 iunie, încheierea anului școlar. Cei mai silitori seminariști vor fi premiați de Înalt Preasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei.

Publicat în Știri religioase

Miercuri, 13 iunie a.c, începând cu ora 10.00, Palatul Culturii “Teodor Costescu” din Drobeta Turnu Severin, Episcopia Severinului Şi Strehaiei, Centrul Cultural “Nichita Stănescu” şi Fundaţia Culturală Lumina organizează la Palatul Culturii o serie de evenimente dedicate Centenarului şi poetului naţional Mihai Eminescu.

Mănăstirea mehedinţeană Topolniţa a găzduit Duminică, 10 iunie, a IX-a ediţie a Adunării Tinerilor Creştin-Ortodocşi din Episcopia Severinului şi Strehaiei. Vechea ctitorie a Sfântului Nicodim de la Tismana și-a deschis larg porțile oferind un spațiu sacru tuturor acelora care sunt în căutarea rugăciunii și studiului. Şi viețuitorii cinstitei chinovii, cu binecuvântarea părintelui stareț Pavel Nicolăescu, au ajutat la buna desfășurare a activităților.

Publicat în Știri religioase

În duminica a II-a după Rusalii, când Biserica Ortodoxă îi prăznuiește pe toți sfinții români, vechea vatră monahală Vodița, ctitoria Sfântului Nicodim de la Tismana, și-a serbat hramul de vară.

Publicat în Știri religioase

În ziua de joi, 7 iunie 2018, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a primit în audienţă o delegaţie a Comitetului Executiv al Comisiei de dialog între Vatican şi Consiliul Mondial al Bisericilor (CMB).

Publicat în Comuncate de presă

Episcopia Severinului și Strehaiei i-a premiat în data de 7 iunie, pe elevii care au obținut rezultate deosebite la concursurile școlare desfășurate în cadrul disciplinei Religie – cult ortodox.

Publicat în Știri religioase

La sfârșitul acestei săptămâni, străvechea vatră monahală a Vodiţei îmbrăcă veșminte de sărbătoare, eveniment prilejuit de prăznuirea hramului de vară: Duminica a II-a după Rusalii a Sfinţilor Români. În cinstitul așezământ slujba Sfintei Liturghii va fi oficiată de un doi aleşi arhierei: Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului şi Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei. Alături va sluji un mare sobor de preoţi şi diaconi din Banat şi Oltenia.

Publicat în Știri religioase

Mănăstirea mehedinţeană Topolniţa va găzdui duminică, 10 iunie, a IX-a ediţie a Adunării Tinerilor Creştin-Ortodocşi din Episcopia Severinului şi Strehaiei.

Pagina 1 din 2

mbl live