Episcopia Severinului si Strehaiei - Articole filtrate după dată: Aprilie 2018

Duminică, 29 aprilie, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Întâistătătorul Eparhiei Severinului şi Strehaiei, va sluji Sfânta Liturghie în parohia Huta, alături de Preasfinţitul Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei.

Publicat în Stiri religioase

Am primit cu adâncă tristețe vestea trecerii din această viaţă, la venerabila vârstă de 91 ani, a profesorului de istorie și academicianului Dinu C. Giurescu, descendentul unei familii de mari istorici dedicați cercetării şi scrierii „Istoriei Românilor”.

Publicat în Comunicate de presă

Organizat sub înaltul patronaj al Episcopiei Severinului şi Strehaiei, Simpozionul Internațional de Patristică reuşeşte să adune alături 18 profesori de marcă din spaţiul ortodox românesc şi european. Timp de câteva zile, în perioada 23-27 aprilie, la Centrul Cultural “Sfântul Ioan Gură de Aur”din Drobeta Turnu Severin, patrologii vor îmbina cercetarea patristică cu trăirea autentic creştină.

Ideea acestui proiect a aparţinut Preasfinţitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, care în calitatea sa de profesor de patrologie la Facultatea de Teologie din Craiova şi-a dorit o întâlnire de suflet cu cercetătorii de patrologie. Prin lucrările simpozionului se dorește revigorarea trăirii creştinismului autentic, în lumina operei didactice a Sfinţilor Părinţi şi Scriitori ai Bisericii noastre.

S-a pus bun început prin săvărșirea Sfintei Liturghii la Catedrala Episcopală în ziua de prăznuire a Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, iar în ziua de 24 aprilie, la ora 10.00, conferențiarii s-au întâlnit la Centrul Cultural Sfântul Ioan Gură de Aur. Cuvântul de întâmpinare și prima comunicare au revenit Preasfințitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei.

Simpozionul se desfășoară în mai multe sesiuni pe parcursul a patru zile și reunește nume sonore în cercetarea patristică atât din România, cât și din Europa. Dintre aceștia amintim pe:

Prof. Univ. Dr. Martin Tamcke

Prof. Univ. Dr. Krzysztof Leśniewski

Prof. Univ. Dr. Pablo Argarate

Pr. Prof. Univ. Dr. Nicu Dumitraşcu

Pr. Prof. Univ. Dr. Constantin Pătuleanu

Arhid. Prof. Univ. Dr. Ioan Caraza

Prof Univ Dr. Ephrem Aboud Ishac

Conf. Univ. Dr. Ion Marian Croitoru

Conf. Univ. Dr. Marina Kalovopoulou

Conf. Univ. Dr. Nicolaos Xionis

Lect. Univ. Dr. Lucian Colda

Diac. Dr. Victor Yudin

Publicat în Stiri religioase

Femeile mironosițe – modele de mărturisire a credinței

în Hristos Cel înviat

Hristos a înviat!

Biserica Ortodoxă cinstește în Duminica a 3-a după Praznicul Învierii Domnului pe Sfintele Femei Mironosițe care, „în prima zi a săptămânii (Duminică), pe când răsărea soarele” (Marcu 16, 2), au venit la mormântul Mântuitorului Iisus Hristos cu miresme de mare preț, primind de la îngeri, înaintea tuturor, vestea că Hristos a înviat din morți. Aceste femei purtătoare de mir au devenit mărturisitoare curajoase ale Învierii Domnului, învrednicindu-se de marea bucurie a întâlnirii cu Însuși Hristos Cel înviat din morți.

Publicat în Comunicate de presă

Palatul Culturii “Teodor Costescu” găzduieşte, în perioada 19-20 aprilie, simpozionul “Mircea cel Mare – simbol al unităţii de credinţă şi de neam”, organizat de Episcopia Severinului şi Strehaiei în parteneriat cu Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universităţii din Craiova.Palatul Culturii “Teodor Costescu” găzduieşte, în perioada 19-20 aprilie, simpozionul “Mircea cel Mare – simbol al unităţii de credinţă şi de neam”, organizat de Episcopia Severinului şi Strehaiei în parteneriat cu Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universităţii din Craiova.

Pe 25 aprilie 2018 se împlinesc 14 ani de când Preasfințitul Părinte Nicodim a fost instalat în scaunul de Episcop al Severinului şi Strehaiei. În cei 14 ani de păstorire, Preasfințitul Nicodim a desfășurat la nivelul județului Mehedinți o intensă activitate culturală, misionară și social-filantropică.

Publicat în Stiri religioase

Organizat sub înaltul patronaj al Episcopiei Severinului şi anul acesta simpozionul reuşeşte să adune alături 15 profesori de marcă din spaţiul ortodox şi european. Timp de câteva zile, în perioada 23-27 aprilie, la Centrul Cultural “Sfântul Ioan Gură de Aur” patrologii vor îmbina cercetarea patristică cu trăirea autentic creştină.

Marți, 17 Aprilie 2018 21:58

13 ani de emisie pentru Radio Lumina

În data de 23 aprilie, Episcopia Severinului şi Strehaiei se bucură de un moment anivesar special. Este vorba de împlinirea a 13 ani de emisie neîncetată a postul de radio deţinut de instituţia noastră bisericească – RADIO LUMINA.

Sfântul Mare Mucenic Gheorghe este un sfânt martir, sărbătorit de aproape toate Bisericile tradiţionale, de obicei, la 23 aprilie. Patron al unui număr de ţări, regiuni şi oraşe, Sfântul Gheorghe este de asemenea ocrotitorul Moldovei.

Publicat în Stiri religioase

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în perioada 21-22 aprilie 2018, Arhiepiscopia Râmnicului organizează mai multe evenimente cultural-duhovnicești care marchează hramul Catedralei Arhiepiscopale „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica” din Râmnicu Vâlcea.

Pagina 1 din 3

mbl live